Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SuomiAreenaan kokoontui 1 200 puhujaa – KAJ veti ennätysyleisön

KAJ joutui porilaisväijytykseen – katso hervoton videoKatso myös: Näin KAJ nauratti porilaisyleisöä käännöstehtävässä SuomiAreenassa.
Julkaistu 27.06.2025 15:15
Toimittajan kuva

Satu Koistinen

satu.koistinen@mtv.fi

Yhteiskunnallinen keskustelutapahtuma SuomiAreena huipentuI perjantaina Suureen Avaruuspäivään. 

Suomen suurin keskustelufestivaali toi yhteen 1 200 puhujaa Suomesta ja ulkomailta. 

Tapahtumajärjestäjän mukaan suurimmat yleisöt veti huumoriryhmä KAJ ja tapahtuman avajaispäivänä puhunut Venäjän opposition keulakuva Julija Navalnaja. 

– Oli pysäyttävä näky, kun Navanaja puhui heti ensimmäisenä päivänä ja kovasta vesisateesta huolimatta puisto oli täynnä, SuomiAreena Oy:n toimitusjohtaja Antti Lehtinen sanoo.

1:07:49Julija Navalnajan puhe ja haastattelu SuomiAreenassaNavalnajan puheenvuoron ja haastattelun SuomiAreenassa näet kokonaisuudessaan tästä.

Lue myös: Julija Navalnajan kommentit SuomiAreenassa herättivät kritiikkiä

Lehtisen mukaan tapahtuma oli kaikin puolin onnistunut. Lähes 240 tilaisuuden joukossa oli monipuolista sisältöä ja aiheita, kuten puheenjohtajatentti, terveys, turvallisuus, energia ja avaruus.

– Olemme saaneet paljon hyvää palautetta etenkin ohjelmasta ja ohjelman tasosta, Lehtinen kertoo. 

2706 LK PUHEENJOHTAJATENTTI

Lue myös: Puolueiden johtohahmot kohtasivat SuomiAreenassa – tässä tentin parhaat palat

Huumoriryhmä KAJ esiintyi SuomiAreenan kolmantena päivänä Raatihuoneenpuistossa. Lehtinen uskoo, ettei puistossa ole aiemmin nähty vastaavaa määrää ihmisiä. 

– KAJ veti mahdollisesti Raatihuoneenpuistoon ennätyksellisen kävijämäärän, Lehtinen arvioi.

SuomiAreena päättyy perjantaina 27. kesäkuuta. Perjantai oli SuomiAreenassa avaruusteemainen päivä ja lavalla nähtiin muun muassa NASA:n astronautti ja ilmavoimien eversti Ron Garan.

1:29:49SuomiAreena: PuheenjohtajatenttiKatso tästä puheenjohtajatentti kokonaisuudessaan.

Lue myös: SuomiAreenan kohokohdat: Julia Navalnaja, astronautti Ron Garan, puheenjohtajatentti ja paljon muuta

Päivitetty kello 16.33 jutun otsikkoa.

Lisää aiheesta:

SuomiAreenan kohokohdat: Julia Navalnaja, astronautti Ron Garan, puheenjohtajatentti ja paljon muutaSuomiAreenan ohjelma on julki! Presidentti Sauli Niinistö vastaa kansan kysymyksiin – luvassa paljon ajankohtaista politiikan asiaaSuomiAreena osallistaa yleisöä uudella tavalla arvokeskusteluun – lavoilla nähdään muun muassa Renny Harlin, Tarja Halonen ja Jenni HaukioHistorian helteisimmässä SuomiAreenassa hurjat 67 000 kävijää – somessa lyötiin ennätyksiäPresidenttien huipputapaaminen värittää SuomiAreenan aloitusta – tapahtumassa poikkeuksellisen monipuolinen vieraslista sekä uutuutena arvopuheiden sarjaSuomiAreenan ohjelma julki – puhujia ennätysmäärä
SuomiAreena2025YhteiskuntaKotimaaPolitiikkaKAJJulija Navalnaja
Kuvassa KD:n varapuheenjohtaja Mika Poutala (vas.), vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta, keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar Suomi Areenan puheenjohtajatentissä.Str / Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

SuomiAreena2025
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    Väkivaltarikokset

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    Vaihdevuodet

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan