Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi kotiuttaa rauhanturvaajansa Afganistanista, turvallisuudesta huolehditaan – "Palveluksessa olevista ei ilmoiteta mitään muuta kuin etunimi"

8:58Maailmanselittäjät: Rauhanturvaajat lähtevät, mitä tapahtuu Afganistanille?Uutisaamun Maailmanselittäjät puivat Afganistanin tilannetta
Julkaistu 07.06.2021 20:06

Jussi Mäkinen

jussi.makinen@mtv.fi

Viimeisetkin suomalaiset palaavat tällä viikolla kotiin Afganistanista, kun sotilasliitto Nato päätti lopettaa sotilaallisen kriisinhallintaoperaationsa.

Suomalaisrauhanturvaajien osalta aika kriisialueella on pian ohi mutta kotiutujien siviiliturvallisuuteen on valmistauduttu jo paikan päällä operaatiossa.

Rauhanturvaajaliiton vertaistukikoordinaattori Timo Ryhänen korostaa turvallisuusasioiden tärkeyttä. Yksityisyydestä pidetään huolta eikä palveluksessa olevista ilmoiteta mitään muuta kuin etunimi.

Yksityisyyden suoja on tärkeä ettei rauhanturvaajiin voida vaikuttaa kriisialueilla uhkailemalla esimerkiksi kotiväkeä ja toisaalta suojaudutaan mahdollisilta kostotoimilta.

Kriisihän ei Afganistanissa pääty Naton päätökseen lopettaa kriisinhallintaoperaatio, siksi kotiin palaavien mielissä on myös alueelle jäävien paikallisten turvallisuus.

Timo Ryhänen kertoo omasta kokemuksestaan "että kyllä siinä huolta jonkun verran on, että miten ne tulevat siellä toimeen, mutta paikalliset viranomaiset ja sotilashenkilöt huolehtivat sitten yhteistyökumppaneiden turvallisuudesta." 

Rauhanturvaajia on maailmalla yhteensä 352 

Suomalaisia rauhanturvaajia palvelee parhaillaan kuudessa maassa ja kahdessa laajemmassa operaatiossa välimerellä ja lähi-idässä. Suurin operaatio on UNIFIL Libanonissa jossa palvelee 200 rauhanturvaajaa. Kaikkiaan suomalaisia rauhanturvaajia maailmalla on 352.

Lisää aiheesta:

"Kaikkeen tottuu": Tällaista on Suomen rauhanturvaajien elämä nyt Libanonissa, johon Israel kohdistaa iskujaanNäin Libanonin sota vaikuttaa kahteensataan suomalaiseen rauhanturvaajaan Suomalaiset rauhanturvaajat jatkavat tehtäviään Libanonin ja Israelin raja-alueellaViimeisetkin Afganistanin kriisinhallintaoperaatioon osallistuneet suomalaiset kotiutuvat tällä viikollaKaksi Afganistanin kriisinhallintaoperaatiossa ollutta suomalaista kertoo tarinansa – traumoja hoidetaan talkoohengellä: "Pitäisi puhua pistoolin piippu pois suusta"Suomalaisjoukot kotiutetaan Afganistanista lähiviikkoina – "Tämä aikakausi päättyy nyt"
PuolustusvoimatRauhanturvaajatAfganistanUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • Eilen19:17
    Droonit

    Älykiväärejä ja lintuagilityratoja: Varusmiesten uusi droonikoulutus pursuaa mitä erikoisempia yksityiskohtia

  • Eilen18:54
    Droonit

    Puolustusvoimat tarvitsee merkittävästi lisää drooneja: "Volyymit ovat vielä pieniä"

  • Eilen09:24
    Eurooppa

    Trump viskasi Euroopan kylmään veteen: Nämä maat ovat Suomelle nyt elintärkeitä

  • Eilen09:07
    Nato

    MTS-kysely: Suomalaiset eivät luota USA:n tulevan sodassa apuun

  • ma19:36
    Ruotsi

    Suomen ilmavoimat debytoi Ruotsin "joulukuusessa", jonka näkee nyt myös Suomen yllä: Tällaisesta perinteestä on kyse