Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa yli 3 miljoonaa autoa – käytettyjen myynti vilkastui

Julkaistu 02.08.2012 10:35

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin mukaan Suomessa oli kesäkuun lopussa 3 030 000 autoa. Se on enemmän kuin viime jouluna ja viime kesänä. Autoalan Tiedotuskeskus puolestaan kertoo, että vilkkaimmin kauppansa tekevät nyt käytetyt autot.

Uusien autojen kauppa jäi heinäkuussa viime vuoden myyntilukemista 25,2 prosenttia, ja vuoden ensimmäisen seitsemän kuukauden aikana ensirekisteröinnit ovat vähentyneet 8,3 prosentilla. Yhteensä uusia autoja on rekisteröity 73 372 kappaletta.

Autoalan Tiedotuskeskus ei kerro lukuja käytettyjen autojen kaupasta. Sen mukaan vaihtoautovarastot kuitenkin pienenivät "huomattavasti", sillä uusien henkilöautojen kaupan vähentyessä vaihdossa tulevien autojen määrä on tietenkin laskenut.

Trafin kertomasta reilun kolmen miljoonan auton kokonaispotista henkilöautoja on Manner-Suomen liikenteessä 2,6 miljoonaa. Määrä on kasvanut viime kesästä 1,6 ja vuodenvaihteesta 3,1 prosenttia. Eniten teillä liikkuu Toyotia, Volkswageneita ja Volvoja.

Volkswagen ja Toyota olivat suosituimmat uusien autojen merkit heinäkuussakin. Kolmantena listalla oli Ford, kun Volvo jäi uusissa autoissa nyt seitsemänneksi.

Heinäkuun suosituimmat yksittäiset mallit olivat Nissan Qashqai, Skoda Octavia ja Ford Focus.

Tänä kesänä liikenteessä on noin 90 000 vuodenvaihteessa liikenteestä poissaollutta autoa. Kesäautojen myötä liikennekäytössä olevien henkilöautojen keski-ikä kasvaa. Nyt keski-ikä ilman museoautoja on 10,7 vuotta, kun vuodenvaihteessa se oli 10,4.

Teknari

Lisää aiheesta:

Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaanKiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleenMitä hyötyä on auton maskipeitosta?Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin? Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassaTällaista on härdelli rengasliikkeissä nyt: "Heti kun Pekka Pouta lupailee pakkasia, niin lävähtää puhelimet soimaan"
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 16.11.16:37
    Liikenneonnettomuudet

    Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaan

  • 15.11.12:44
    Chery

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 15.11.12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?

  • 14.11.18:52
    Liikennevalvonta

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • 12.11.17:39
    Lifestyle

    Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassa