Taiteilija James Iles kuvaa maalauksissaan Helsinkiä abstraktisti ja väreihin hukuttautuen. – Helsinki ei tunnu niin vanhalta kuin jotkut brittikaupungit, mutta siinä on tiettyä charmia. Pidän siitä, miten hiljainen se on, Iles sanoo.
Taiteilija James Iles on alun perin Walesista. Mikä tuo meren rannalla varttuneen miehen Helsinkiin? Vastauksen voisi arvata.
– Menen naimisiin suomalaisen naisen kanssa. Rakastan Suomea, olemme matkustaneet ees taas viimeiset viisi vuotta. Matkustan jatkuvasti, koska suurin osa tv-työstä, jota teen, on Iso-Britanniassa. Tulen ja menen paljon, Iles sanoo.
Iles on paitsi taiteilija, myös storyboard artist, joka suunnittelee kohtauksia elokuviin ja tv-sarjoihin. Mies on kuitenkin rakastunut uuteen kotikaupunkiinsa.
– Rakastan Eiraa ja Eiran rantaa, kaikkea rannikkoa. Vartuin rannikolla. Uin Eirassa päivittäin, jos on tarpeeksi lämmintä. Ja Hietalahti, joka esiintyy vahvasti töissäni, on mukava paikka. Satama-alue vetää minua puoleensa, Iles kuvailee.
– Pidän Helsingissä myös siitä, että tarvitsee ajaa vain 15 minuuttia kaupungista pois ja on jo luonnossa. Selaista ei Briteissä ole paljon.
Töissään Iles kuvaa Helsinkiä abstraktisti ja väreihin hukuttautuen. Hän nauttii erityisesti urbaanin ja teollisen maiseman kuvaamisesta.
– Minua viehättää se, miten alue muuttuu paljon. Varsinkin teollisuusalueet jotka muuttuvat toisenlaisiksi, kuten asuin- tai vapaa-ajan alueiksi. Paikat, kuten Hietalahti, josta käsittääkseni käytetään nyt nimeä Telakkaranta, aiotaan muokata tapaamispaikoiksi. Uskon, että maisema muuttuu paljon. Tavallaan tallennan sen, mitä siellä on nyt, Iles sanoo.


