Suomalainen Zero Reception on esitellyt suunnitelmansa uudesta Centinel-nimeä kantavasta älypuhelimesta ja avannut puhelimen verkkosivut.
Centinelissä on tarkoitus panostaa tietosuojaan erillisellä toiminnot sulkevalla yksityisyyskytkimellä. Lisäksi puhelimen toiseksi myyntivaltiksi on kaavailtu matalaa sähkömagneettista säteilyä.

Zero Reception perustajansa Janne Knuutisen johdolla yritti viime vuonna tuoda markkinoille Certum-nimistä puhelinta, jossa huomio oli suunnattu poikkeuksellisen hyvään kuuluvuuteen suunnittelemalla koko puhelin sen ehdoilla. Puhelimelle perustettu joukkorahoittuskampanja kuitenkin epäonnistui: mielenkiintoa ennakkotilauksiin ei löytynyt.
Tällä kertaa Centinel-puhelin ei ole tulossa ennakkomyyntiin joukkorahoituspalvelun kautta, vaan Zero Reception etsii puhelimen toteuttamiseksi yhteistyökumppaneita, mahdollisia asiakkaita ja sijoittajia.
Nokialla itsekin aiemmin työskennelleen ja Zero Receptionissa toimitusjohtajana toimivan Knuutisen lisäksi puhelimen takaa löytyy muutenkin Nokia-osaamista, erityisesti Oulun seudulle keskittyen. Toinen avainhenkilö Centinel-puhelimen takana on Pasi Ala-Mieto.
Viime vuoden Certum-puhelinsuunnitelman kantava teema, hyvä kuuluvuus, on läsnä yhä myös suunnitelmassa Centinel-puhelimesta. Panostaminen hyvään kuuluvuuteen markkinoidaan nyt kuitenkin sähkömagneettisen säteilyn vähentämisenä. Koska kuuluvuus on hyvä, voivat puhelimen antennit toimia pienemmällä teholla, mikä vähentää säteilyn määrää. Lisäksi Centinelissä hyödynnetään Ala-Miedon johtaman Cellraid-yrityksen Quanta-algoritmia, joka tarkkailee jatkuvasti säteilytasoja ja rajoittaa säteilyn tasoa, jos se nousee liian suureksi.



