Jääkiekon SM-liigassa Juuso Välimäki on ollut yksi syksyn isoimmista tähdistä. 22-vuotiaan Välimäen tarinaan mahtuu iso vastoinkäyminen, joka veti hänet syvälle.
– Se oli todella vaikea paikka, Välimäki myöntää MTV Urheilun haastattelussa.
Välimäki viittaa kesään 2019. Hän koki pahan loukkaantumisen.
Tuolloin 20-vuotiaan puolustajan polvi hajosi kesäharjoituksen yhteydessä. Tästä seurasi pitkä kuntoutusjakso.
– Ajoitus oli todella huono. Silloin ei ollut kuin muutama viikko hetkeen, jolloin piti lähteä Pohjois-Amerikkaan. Olin valmistautunut koko kesän ajan siihen, että seuraava kausi on huippukausi. Olin fyysisesti erittäin hyvässä iskussa ja mentaalisesti mietin vain, että "nyt mennään".
LUE MYÖS: "Itkin ja huusin samaan aikaan" – suomalaispuolustajan läpimurtoyritys NHL:ssä otti takapakkia
Välimäen toisen polven eturistiside repesi. Ensiennuste oli synkkä.
– Aluksi puhuttiin 6–9 kuukauden tauosta. Ajattelin, että no niin, kuusi kuukautta ja pääsen loppukaudesta pelaamaan. Mutta sitten kun menin Calgaryyn, niin siellä sanottiin, että yhdeksästä kuukaudesta lähdetään. Ettei oteta minkäännäköisiä riskejä.
– Olin käytännössä koko kuntoutuksen ajan Flamesin mukana. Se oli tietyllä tavalla kivaa, mutta toisaalta taas todella vaikeaa. Olin ikään kuin paikalla, mutta sitten minun piti tehdä vain omia juttujani. Katselin, kun muut pelasivat, enkä voinut tehdä sille yhtään mitään.
– Muistan, kuinka melkein puoliksi itkin fysioterapeuteille, kun kyselin, että "jos olen täällä aamusta iltaan, niin paraneeko se nopeammin, jotta pääsisin pelaamaan?" Se oli todella turhauttavaa. Polvea koukkuun ja suoraksi. Toki, sitten jossain vaiheessa pääsi tekemään voimaharjoituksia ja muutaman kuukauden päästä pääsi jäälle. Silloin oli jo sellainen "pikkupoika karkkikaupassa" -meininki, Välimäki muistelee.




