Autokauppahanke Sunny Car Centerin toimitusjohtaja ja puuhamies Markku Ritaluoma on tuomittu korvaamaan lähes 6,2 miljoonaa euroa yhtiön konkurssipesälle.
Täsä on kyse
Hämeenlinnaan piti tulla 10 jalkapallokentän kokoinen autokaupan keskus, pellolle nousi vain mainostolppa
Kanta-Hämeen käräjäoikeuden tiistaina antaman tuomion mukaan Ritaluoma oli vastuussa vahingosta, joka aiheutui varojen siirtelystä vuosina 2013–2014.
Oikeudenkäynnin keskiössä olivat velkaantuneesta autokauppahankkeesta ulkomaille siirretyt miljoonat, joissa oli kyse muun muassa sijoittajaehdokkaille tai sellaisina esiintyneille maksetuista konsultti- ja vakuusmaksuista. Näiltä ei kuitenkaan tullut sijoituksia autokauppakeskukseen, eikä rahoja koskaan löydetty.
Konkurssiin vuonna 2015 menneen autokauppakeskuksen julkisselvittäjä vaati korvauksia yhteisvastuullisesti Ritaluomalta ja Hämeenlinnan kaupunkia yhtiön hallituksessa edustaneelta Iisakki Kiemungilta.
Käräjäoikeus katsoi, että Kiemunki oli hallituksen jäsenenä vastuussa noin viiden miljoonan euron vahingoista. Hänen osuuttaan kuitenkin soviteltiin, ja oikeus velvoitti hänet osallistumaan korvauksiin 350 000 euron edestä.
Yhteisvastuullisuus tarkoittaa sitä, että korvaukset peritään siltä, jolta ne voidaan periä. Siis jos Ritaluomalta ei saada perittyä penniäkään, korvauksista 350 000 euroa voidaan periä täysimääräisesti Kiemungilta.
STT ei tavoittanut Ritaluomaa kommentoimaan asiaa. Hän on ilmoittanut, ettei hänellä ole varaa maksaa korvauksia.
