Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STM:n kirje aveille: Lapsiin ja nuoriin kohdistuvia rajoitustoimia pyrittävä välttämään

2:11Aluehallintovirastot selventävät: Lasten harrastustoimintaa ei ole kiellettyKatso uutisjuttu: Aluehallintovirastot joutuivat selventämään koronaohjeistustaan viime viikolla. Moni kaipaa konkretiaa.
Julkaistu 17.08.2021 14:40

MTV UUTISET – STT

Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) on lähettänyt aluehallintovirastoille ohjauskirjeen lapsia ja nuoria koskevista koronarajoituksista.

Kirjeen mukaan lapsiin ja nuoriin kohdistuvia rajoitustoimia on pyrittävä välttämään ja niitä on käytettävä viimesijaisesti vasta, jos se on aivan välttämätöntä. Ministeriön mukaan rajoitustoimissa on sovellettava lapset ja nuoret ensin -periaatetta.

Aluehallintovirastojen koronaohjeista nousi viime viikolla kohu, koska niitä tulkittiin yleisesti niin, että lasten ja nuorten harrastuksia ollaan kieltämässä. Etelä-Suomen sekä Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastot kiistivät tuolloin, että ne olisivat kieltäneet mitään harrastustoimintaa.

Lue lisää: Avi hämmästelee ministereiden puheita: "On aika erikoista, että tulee tällaisia ulostuloja" – lasten harrastustoimintaa ei ole kielletty

Lisää aiheesta:

Etelä-Suomen avi päätti vastoin ministeriön suositusta: Tästä syystä lasten ja nuorten harrastukset saavat jatkuaElokuva-alan mukaan Varsinais-Suomi meni koronasulussaan liian pitkälle: "Rajoituksissa noudatettava valtioneuvoston linjausta"STM lähetti ohjauskirjeen alueille: Näillä keinoilla tartuntojen leviämistä halutaan rajoittaaMinisteriön ohjauskirje ei kääntänyt avin päätä – virasto pitää lasten harrastuksia koskevan määräyksen ennallaanTS: Etelä-Suomen avi harkitsee rikosilmoituksen tekemistä saamastaan koronarajoituspalautteestaEtelä-Suomen Avi korjasi päätöstään: Myös 2008 syntyneet lapset voivat jatkaa harrastuksen parissa
KoronarajoituksetLapsetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa