Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sosiaali- ja terveysalan työpaikoilla muita huomattavasti enemmän sisäilmaongelmia

Hoitajat kärsivät sisäilman aiheuttamista sairauksista enemmän kuin muu aikuisväestö.
Hoitajat kärsivät sisäilman aiheuttamista sairauksista enemmän kuin muu aikuisväestö.Lehtikuva
Julkaistu 28.11.2017 12:57

MTV UUTISET – STT

Sosiaali- ja terveysalan työpaikoilla on paljon sisäilmaongelmia, ilmenee tuoreesta kyselytutkimuksesta. Tulosten mukaan hoitajat oireilevat työpaikan sisäilman vuoksi selvästi enemmän kuin muu väestö.

Työpaikkojen sisäilman vaikutuksia selvittivät yhteistyössä lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ja Turun yliopisto.

Liitto vaatii nyt saatujen tulosten perusteella alan rakennusvalvonnan tehostamista ja sanktioiden käyttöönottoa. SuPer lisäksi vaatii, että kriisitilanteisiin tarvitaan nopeat väistötilat ja työpaikan vaihdosta tuetaan.

– Esimerkiksi työtiloihin pääsevät viemärikaasut ovat johtaneet siihen, että monella alan ihmisellä elimistö on koko ajan pienessä tulehdustilassa, korostaa Superin puheenjohtaja Silja Paavola.

– Näistä ongelmista seuraa myös pitkät taloudelliset vaikutukset yhteiskunnalle.

Ongelmia vähätellään edelleen

Selvityksessä kävi ilmi, että infektiosairauksista poskiontelo-, kurkunpään- ja keuhkoputkentulehdus ovat tavallista yleisempiä sosiaali- ja terveysalalla. Niin ikään astma on selvästi yleisempi lääkärin toteama sairaus kuin muulla aikuisväestöllä.

– Se, että astmaa on hyvin paljon enemmän kuin keskimäärin, on merkittävä tieto, Paavola summaa.

Kosteusvaurion merkit ja näkyvä homekasvu ovat hoitoalan työpaikoilla yleisiä, ja niitä havaitaan enemmän kuin esimerkiksi koulurakennuksissa.

Selvitykseen liittyneeseen kyselyyn vastanneet katsoivat, että työpaikkarakennusten korjaukset ovat liian pintapuolisia. Henkilöstö kokee, että työnantajat ja rakennusten omistajat vähättelevät edelleen sisäilmaongelmaa – työntekijät ovat havainneet asenteessa vain pientä edistymistä.


Johtopäätöksissä painotetaan, että ongelmien ennaltaehkäisy on tärkeää sekä rakennuspuolella että terveydenhuollossa.

– Myös sitä rakennustekniikkaa pitää katsoa huolellisesti. On iso asia, että kosteutta ei pääse jäämään rakenteisiin rakennusvaiheessa, Paavola lisää. 

Lisää aiheesta:

Koulujen sisäilmaongelmiin puututaan valtakunnallisella hankkeella: "Pitkästä aikaa näyttää siltä, että tästä asiasta otetaan koppi"Homekoulujen korjaamiseen ei heru valtiolta rahaa vaan malleja uusien rakentamiseenOpettajien terveyttä ja sisäilmaa tutkittiin ensimmäistä kertaa: Jopa 40 prosenttia kärsii terveyshaitoista sisäilman takiaKun home valtaa hoitolaitoksen: Lääkärit lähtevät, johtajat vähättelevät ja hoitajat kärsivät Usein vasta äänekäs valitus tuo korjauksia hoitopaikkojen sisäilmaongelmiinKätilöopisto nosti sisäilmaongelmat taas tapetille – "Pöly aiheuttaa enemmän oireita kuin kosteusvauriot"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • 20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • 19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö