Ronnie O’Sullivan ei juuri arvosta Lewis Hamiltonin seitsemättä F1-maailmanmestaruutta, sillä hänen mielestään Mercedeksen ylivoima tekee menestymisestä liian helppoa.
LUE MYÖS: Lewis Hamilton paljasti, mitä hän haluaa uuteen Mercedes-sopimukseensa
LUE MYÖS: Miksi Mercedes ei ottanut isoa riskiä Valtteri Bottaksen kanssa? Tallin taktiikkapomolta tyhjentävä vastaus surkeaan kisatilanteeseen
Seitsemäs maailmanmestaruus nosti Hamiltonin Michael Schumacherin rinnalle eniten F1-mestaruuksia voittaneena kuljettajana. Muissa merkittävissä tilastokategorioissa Hamilton on jo ohittanut Schumacherin, joten ainakin tulosten valossa häntä voi kutsua kaikkien aikojen F1-kuljettajaksi.
Hamiltonin tuore saavutus on käynnistänyt Isossa-Britanniassa laajemman keskustelun siitä, mihin hän sijoittuu, kun vertaillaan kaikkia saarivaltakunnan urheilijoita läpi historian ja lajikentän. Monet ovat myös toivoneet Hamiltonille ritarin arvoa.
O’Sullivan, joka tunnetaan pelitaitojensa lisäksi terävästä kielestään ja rohkeudestaan lausua kiistanalaisiakin kommentteja ääneen, on kuitenkin sitä mieltä, että jopa darts-legenda ansaitsee enemmän arvostusta kuin Hamilton, koska Taylor on saavuttanut lukuisat maailmanmestaruutensa lajissa, jossa voimasuhteet ovat huomattavasti F1-sarjaa tasaisemmat.


