Snookerin arvostettu Masters-kutsuturnaus pyörähti sunnuntaina käyntiin Lontoossa. Lajilegenda Steve Davis kiinnitti huomiota Alexandra Palacen pelipöytään.
Davis jyrähti pelipöydästä BBC:n lähetyksessä heti turnauksen avauserän jälkeen. Sosiaaliseen mediaankin julkaistussa videoklipissä näkyy, kuinka punainen pallo lipui kulmapussiin epäilyttävällä tavalla linjaansa muuttaen Shaun Murphyn ja Wu Yizen välisessä ottelussa.
– Se oli huolestuttavaa, mitä tapahtui pöydän päädyssä, kun tuo punainen pallo meni pussiin. Tuo on väärin, 1980-luvulla kuusi MM-titteliä voittanut Davis kommentoi.
Sama toistui – jopa vielä räikeämmin – myöhemmin sunnuntaina Mark Selbyn ja Xiao Guodongin kohtaamisessa.
Videon tästä tilanteesta voit katsoa täältä.
Yllätyksellinen avauspäivä
Sunnuntaina nähtiin heti kaksi yllätystä, kun sekä Murphy että Selby hävisivät ottelunsa 2–6-lukemin. Murphy oli puolustava mestari, ja Selby valloitti hiljattain toisen arvokisan UK Championshipin.
– Olen todella pettynyt. Mikään ei toiminut. Tuntui, että epäonnistuin kaikessa, Murphy harmitteli BBC:n mukaan.
Selby taipui Murphyn tavoin turnauksen kiinalaiselle ensikertalaiselle. Wu ja Xiao kohtaavat toisensa puolivälierissä.
– Kukaan ei uskonut, että voisin voittaa, Xiao kommentoi nelinkertaisesta maailmanmestarista ottamaansa päänahkaa.
Mastersiin kutsutaan maailmanlistan 16 parasta pelaajaa. Ronnie O’Sullivan vetäytyi turnauksesta terveydellisiin syihin vedoten. Hänen paikkansa kaaviossa otti Gary Wilson.

