SM-liigan puolivälierien avausottelunsa eilen hävinneillä joukkueilla on mahdollisuus revanssiin tänään. TPS teki perjantaina onnistuneen ryöstöretken Ouluun kaatamalla Kärpät. Nyt turkulaisilla on tilaisuus karata ottelusarjassa kahden voiton karkumatkalle.
TPS oli eilen selvästi Kärppiä valmiimpi joukkue. Turkulaisilla oli alla kaksi playoff-ottelua Sportia vastaan, joten se saattoi vaikuttaa asiaan. Varsinkin pelin alkupuolella TPS varjeli omaa maaliaan hyvin ja loi parempia maalipaikkoja. Ottelun edetessä Kärpät pääsi peliin paremmin mukaan. TPS ei kuitenkaan häkeltynyt Kärppien myöhäisestä tasoituksesta, vaan punnersi voittoon jatkoerässä Kalle Kaijomaan maalilla.
Perjantaina TPS:lle tuomittiin kolme jäähyä enemmän kuin Kärpille. Istunnoista yksikään ei kostautunut, mutta TPS ei voi antaa Kärpille liikaa mahdollisuuksia ylivoimalla. Aloituksissa Kärpät oli suorastaan suvereeni aloituksissa. Ainoastaan Kim Hirschovits hävisi enemmän aloituksia kuin voitti. Fyysisessä pelissä ja vastustajan kuumottamisessa TPS taisi saada pienen yliotteen.

