Sibelius sai inspiraation nimeensä merikapteenilta – ”Ihastui käyntikorttiin”
Tietokirjailijat Ritva ja Risto Lehmusoksa kertoivat Studio55.fi-lähetyksessä kirjastaan Jean Sibeliuksen pöydässä, sekä siitä, miten säveltäjä sai tunnetun nimensä.
Moni tietää tarinan siitä, kuinka nuorta säveltäjää Jean Sibeliusta kutsuttiin ystävien kesken Janneksi. Syntymänimeltään hän oli kuitenkin Johan Christian Julius ja nimi Jean tuli yllättävällä tavalla.
Risto Lehmusoksa kertoo, kuinka Sibeliuksen merikapteenisetä oli kuollessaan jättänyt jälkeensä kasan käyntikortteja. Janne-niminen setä oli matkustellut ympäri Eurooppaa, joten käyntikortteihin oli painettu kansainvälisempi nimi Jean.
– Ja Sibelius, joka oli silloin jo opiskelija, ihastui näihin käyntikortteihin. (Hän) otti ne käyntikortit ja kirjoitti Pehr-sedälle Tukholmaan, että ”Jean on oleva minun musikaalinen nimeni”.
Tietokirjailijapariskunta on aikaisemminkin kirjoittanut tunnettuihin henkilöihin liittyviä ruokakirjoja. Vastaavat on julkaistu Mannerheimista ja Urho Kekkosesta. Sibeliuksen perikunta olikin pyytänyt Lehmusoksia tekemään säveltäjästä samankaltaisen teoksen.
Kirjassa esitellään muun muassa Sibeliuksen lempiruokia, sekä annoksia tämän matkoilta. Ritva Lehmusoksa kertoo, että muun muassa kirjassa esitellyt hotelli Kämpin osterit valmistettiin aidossa ympäristössä Kämpin keittiömestarin toimesta.
Risto Lehmusoksa sanoo, ettei kirja ei kuitenkaan käsittele vain ruokaa.
– Se ei ole mikään keittokirja vaan se on elämäkerta gastronomian näkökulmasta.
Kuinka Sibelius vaikutti lapsuutensa ruokapöytään? Minkälaisia tarjoiluja oli Sibeliuksen kodissa Ainolassa? Katso koko lähetys!
Uusimmat
-
09:01
Ennätysmies Cristiano Ronaldo hurjana EM-karsinnoissa – Portugali takoi murskaavaa jälkeä
-
08:47
Kuluttajien luottamus talouteen edelleen heikkoa – teollisuuden näkymät synkkenivät
-
08:34
Ukraina: Venäjä on vähentänyt joukkojaan Valko-Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
08:28
Israel kaaoksessa: Yli 600 000 ihmistä ryntäsi kadulle, kun Netanjahu erotti poikkiteloin asettuneen puolustusministerin
-
08:28
Maria Veitola juhlisti 50-vuotissyntymäpäiväänsä – juhlien teemana oli pyjamabileet
-
08:26
MTV Unkarissa: Tätä soittoa Pekka Haavisto odottaa tänään Budapestista – "Mikään ei ole selvää, kunnes kaikki on selvää"
-
08:11
Tutkimus paljastaa karun totuuden suomalaisten ruokaostoksista juuri nyt
-
08:02
Kerttu Niskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – juhlahumun ylle lankeaa synkkä varjo: "Kyllähän se pettymys oli tietysti"
-
07:56
Emil Ruusuvuorelle komea voitto Miamissa – suomalaisässä eteni neljännesvälieriin
-
07:55
Mies retuutti iäkästä koiraansa takajaloista, potki ja takoi maahan – hermostui lemmikin huonosta kuulosta
-
07:46
Risto E.J. Penttilä: Suomi on Natossa kolmen viikon sisällä – milloin 5. artikla astuu voimaan?
-
07:37
Pohjois-Korea teki jälleen uusia ohjuskokeita
-
07:29
Millainen on työyhteisön "hankala tyyppi"? Erilaiset vuorovaikutustavat aiheuttavat konflikteja – "Tosi harvoin on kysymys siitä, että..."
-
07:20
Kimi Räikkösellä ikävää epäonnea Nascarissa – suomalaistähden huippusija vesittyi pyörähdykseen
-
07:12
Saksaan luvassa liikennekaaos – lakko pysäyttää valtaosan lento- ja raideliikenteestä
-
06:58
Suomen hiihtosankari sai MM-hopeasta arvokkaan lahjoituksen – Perttu Hyvärinen neuvonantajana: "Kaksitahti haisemaan"
-
06:49
Onko äänestys Suomen Nato-jäsenyydestä läpihuutojuttu Unkarissa? "Joku viimeinen huuto sieltä voi tulla"
-
06:48
Mikko Rantasen huima maalitahti sai jatkoa – myös NHL-kauden suomalaissensaatio säkenöi
-
06:44
Venäjä aikoo sijoittaa ydinaseita Valko-Venäjälle: mitä se tarkoittaa Euroopan turvallisuudelle? "Niitä harvoja kertoja, kun Putin ei valehtele"
-
06:30
Jesse Joensuulta tunteikas puheenvuoro – koko hänen kiekkouransa oli katkolla, sitten Porissa tapahtui jotain suurenmoista
-
Lataa lisää