Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seuraava Lamborghini Huracan on ladattava hybridi

Lamborghini Huracan.
Lamborghini Huracan.Shutterstock
Julkaistu 02.11.2017 17:57

MTV LIFESTYLE

Maailma muuttuu ja autot sen mukana. Jopa perinteiset superautovalmistajat ovat pakotettuja tuomaan mallistoonsa sähköistettyjä malleja.

Lamborghini Huracanista on suunnitteilla ladattava hybridi, italialaisvalmistajan pääjohtaja Stefano Domenicali kertoo Autocar-julkaisulle. Joulukuussa esiteltävä Urus-katumaasturi on Lamborghinin ensimmäinen hybridimalli, mutta Huracan on perinteisempi urheiluauto, joten kyseessä on huomattavasti mullistavampi muutos.

Toistaiseksi ei ole tietoa, että nähdäänkö hybridi-Huracanissa edelleen tuttu V10-moottori vai joutuuko sekin downsizingin uhriksi. Yksi vaihtoehto voisi olla turboahdettu V8, mutta todennäköisesti edes V6 ei ole poissuljettu ajatus. Yhdistettynä tehokkaaseen sähkömoottoriin, voisi jopa kutoskoneinen Huracan päihittää nykyisen mallin tehojen määrässä. Lamborghini on viime vuosina puolustanut vahvasti vapaasti hengittäviä moottoreita ja heille turbokin on kirosana. 

Lamborghini kehittää uudenlaisia komposiittimateriaaleja sekä vaihtoehtoisia akkuteknologioita yhdessä Massachusetts Institute of Technologyn eli MIT:n kanssa. Tarkkaa aikataulua sähköistetyn Huracanin tuomiseksi markkinoille ei ole, mutta se nähnee päivänvalon joskus 2020-luvun alkupuolella, mahdollisesti vuonna 2022.

***

1:17Tässä on Suomen kallein auto

Lisää aiheesta:

Etkö pahemmin välitä sähköautoista? Yli satavuotias valmistaja lupaa, ettei ole tekemässä sellaista ainakaan 10 vuoteenUrheiluautoistaan tunnettu valmistaja esitteli historiansa ensimmäisen katumaasturin – nollasta sataan alle kolmessa sekunnissaLamborghinilta miljardiluokan vihreä paukku – ikoniset superautot kokevat ison muutoksenUnohda pörinät ja pärinät, korskuva ori saa pian patterin: Ferrarilta tulossa sähköautoLamborghini vahvistaa: Huracanin ja Aventadorin seuraajat ovat ladattavia hybridejä – karmeat hevosvoimat!Onko tästä enää paluuta? Jopa jääräpäiseltä Ferrarilta on tulossa katumaastureita ja sähköautoja
LamborghiniSuperautotAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lamborghini
  • 07.06.202422:02
    Liikenne

    Supersuosittua Youtube-tähteä uhkaa USA:ssa vuosien vankeus – videolla ammutaan ilotulitteita helikopterista Lamborghiniin

  • 01.04.202313:57
    Autot

    Kokonaiset 10 kilometriä sähköllä – ensimmäinen ladattava Lamborghini ei rangella revittele

  • 27.02.202313:29
    Autot

    Parkkiapulaisen painajainen: Törmäsi harvinaisella Lamborghini Aventador Ultimaella toiseen samanlaiseen

  • 21.07.202206:27
    Superautot

    Isän ja tyttären huviajelulle kauhistuttava päätös – liekit tuhosivat harvinaisen urheiluauton minuuteissa: "Tunsin itseni täysin avuttomaksi"

  • 20.03.202211:02
    Autot

    Viimeiset Aventadorit makaavat Atlantin pohjassa kolmen kilometrin syvyydessä – Lamborghini-pomolta lohdullisia sanoja asiakkaille