Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Serbiassa kahdeksan kuoli ja kolmetoista haavoittui – ampuja saatu kiinni

0:52Serbian poliisilla jättioperaatio torstai-iltaisen joukkoampujan kiinnisaamiseksiSerbian poliisilla oli jättioperaatio ampujan kiinnisaamiseksi. Noin 600 poliisia ja sotilasta etsi 21-vuotiasta epäiltyä Mladenovacista ja sen ympäristöstä.
Julkaistu 05.05.2023 06:28(Päivitetty 05.05.2023 11:03)

MTV UUTISET –  STT

Serbian poliisi on ottanut kiinni miehen, jonka epäillään ampuneen kahdeksan ihmistä ja haavoittaneen kolmeatoista myöhään torstai-iltana tapahtuneessa ampumisessa, kertoo paikallinen media. 

Ampuminen tapahtui noin 60 kilometriä pääkaupunki Belgradista etelään lähellä Mladenovacin kylää.

Hyökkääjä ampui ihmisiä automaattiaseella liikkuvasta ajoneuvosta ja pakeni paikalta, kertoo valtiojohtoinen RTS-televisiokanava.

Epäilty ampuja saatiin kiinni Kragujevacissa maan keskiosassa. Noin 600 poliisia ja sotilasta etsi 21-vuotiasta epäiltyä Mladenovacista ja sen ympäristöstä.

Malo Orasjen ja Dubonan kyliin johtavat tiet olivat aamulla suljettu, ja viranomaiset kävivät läpi ympäristön metsäalueita. Etsinnöissä oli mukana myös helikopteri.

Serbian sisäministeri Bratislav Gasic kutsui aamulla joukkoampumista terroriteoksi.

Joukkoampuminen tapahtui vain päivä sen jälkeen, kun kahdeksan oppilasta ja yksi vartija kuoli kouluampumisessa Belgradissa. Serbiassa alkoi perjantaina kolmen päivän suruaika kouluampumisen uhrien muistoksi.

Joukkoampumiset ovat olleet erittäin harvinaisia Serbiassa, vaikka maassa on runsaasti aseita. Serbian presidentti Aleksandar Vucic vaati keskiviikon kouluampumisen jälkeen aselakien kiristämistä sekä kahden vuoden taukoa uusien aseenkatolupien myöntämiseen.

Lue myös: Yhdeksän ihmistä kuollut kouluampumisessa Serbiassa, useita haavoittunut


 

Lisää aiheesta:

Montenegron ravintola-ampumisesta epäilty ampui itseään päähänUseita kuoli ammuskelussa MontenegrossaBosniassa kouluammuskelu – kolme kuolluttaPrahan yliopistoampujan uskotaan olevan myös viimeviikkoisen kaksoissurman takana – mies ja vauva surmattiinSerbialaisilta kerätään aseet pois vakavien joukkoampumisten seurauksenaViranomaiset korjaavat uhrilukua: Kuusi kuoli Venäjällä kouluampumisessa
SerbiaAseetKuolemaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Serbia
  • 18.8.06:58
    Mielenosoitus

    Hallituksen vastaiset mielenosoitukset yltyneet kaoottisiksi Serbiassa – alkoivat katon romahtamisesta

  • 21.7.21:44
    Unkari

    Unkari ja Serbia aikovat rakentaa öljyputken yhteistyössä Venäjän kanssa

  • 11.7.11:34
    Sotarikokset

    Helena Ranta on nähnyt joukkohaudan äärellä käsittämätöntä pahuutta – suomalaiset auttoivat löytämään totuuden 30 vuotta sitten

  • 29.6.17:41
    Mielenosoitus

    Serbiassa yli satatuhatta ihmistä osoitti mieltään – presidentti uhonnut lisäpidätyksillä

  • 28.6.18:37
    Sää

    34-vuotias turisti kuoli lämpöhalvaukseen Mallorcalla