Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seksikolumni: Miehet, naiset eivät lämpene kourimalla ja räpeltämällä!

Jakamisen ilosta -seksikolumnissa pohditaan miehiä ja seksiä ja kaikkea siltä väliltä.
Jakamisen ilosta -seksikolumnissa pohditaan miehiä ja seksiä ja kaikkea siltä väliltä.MTV
Julkaistu 08.01.2016 21:03
Toimittajan kuva

Rouva Rietas

Kuinka kauan me naiset ja miehet olemmekaan kulkeneet kimpassa? Kauan. Miksi miehet siis eivät ole vieläkään oppineet sitä, millä naisen saa lämpenemään – ja millä todellakaan ei?

"Tekeepä mieli seksiä", ajattelee mies. "Josko naisenkin tekisi mieli? Kouraisen sitä haarovälistä, sitten sen ainakin tekee mieli."

Mietitäänpä hetki, onko tosiaan näin. Kuka on joskus väittänyt miehille, että naiset pitävät haarojensa kourimisesta? Niin. Ei kukaan, koska se ei ole lähimainkaan totta.

Mikä siinä on, etteivät miehet edelleenkään ymmärrä sitä, etteivät naiset lämpene seksille samalla lailla kuin miehet itse? Kun miehet ja naiset ovat tuhansia vuosia kulkeneet yksissä ja selvästikin myös lisääntyneet, on käsittämätöntä, että miehet kuvittelevat tuollaisen kourimisen olevan kiihottavaa.

Kourimista, sitä tapahtuu niin tuntemattomien ihmisten kesken baareissa, julkisissa liikennevälineissä, kuin myös kadullakin (toim. huom. ihan suomalaisten miesten toimesta). Mutta sitä tapahtuu myös parisuhteissa, sellaisissa hyvissäkin parisuhteissa, joissa kommunikaatio pelaa. Mutta ilmeisemmin miehet eivät vain halua tai pysty käsittämään asiaa. Me naiset ja miehet kun olemme vähän erilaisia, jos ette ole huomanneet.

Miehille riittää kiihottumiseen yksi alastonkuva, naisille ei. Naiset eivät myöskään lämpene alakerran kourimisesta ja räpläämisestä. Eli tehdään nyt vihdoin ja viimein selväksi: KUKAAN NAINEN EI KIIHOTU JA LÄMPENE SEKSILLE HAAROVÄLIÄ KOURIMALLA!

Tämä on jo ihan silkkaa anatomiaa ja biologiaa, naisella erogeenisiä alueita on ympäri kroppaa. Jos oikeasti haluat naisesi syttymään ja kiihottumaan, aloita mistä tahansa muualta kuin haarovälistä.

Lisää aiheesta:

Miksi mies ei ymmärrä mitään naisen nautinnosta? Seksiasiantuntija täräyttää mielipiteensä: "Jos ainoa tiedonlähteesi on..."Miksi mies on naisen alapäätä kohtaan niin kovakourainen? Miehet vastaavatSeksikolumni: Miksi miehen on niin vaikea sanoa “ei nyt”?Teeskentelevätkö miehet sängyssä? Miehet vastaavatMiksi suuseksin saaminen on monelle naiselle niin vaikea asia? Naiset vastaavatSeksikolumni: Mies ei oikeasti nauti hätäisestä pikapanosta – "olen muutakin kuin penis"
Seksi ja parisuhdeSeksikolumniLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Seksi ja parisuhde
  • 10.12.18:59
    Nettiporno

    Pornhub paljastaa suomalaisten katsotuimman pornokategorian

  • 26.11.17:52
    Ero

    Seiska: Vaimo hakee eroa kansanedustaja Jarno Limnellistä

  • 24.11.18:58
    Ero

    Saako ystävän kumppanivalintaan puuttua?

  • 21.11.19:09
    Ihmissuhteet

    Emmitkö sitoutumista? Vasta-avioitunut Max kertoo, miksi halusi naimisiin

  • 19.11.16:18
    Rikospaikka

    Jopa lähes puolet suomalaistytöistä kokenut seurusteluväkivaltaa