Seiväshyppääjä Matti Monosen kausi on ohi. Mononen loukkaantui sunnuntaina, kun hän putosi seiväskuoppaan kesken hypyn Espoossa pidetyssä yleisurheilukisoissa.
28-vuotias Mononen loukkasi ranteensa yrittäessään ylittää Lontoon olympiarajaa 572. Magneettikuvausten jälkeen ensimmäiset arviot olivat lupaavia, mutta karu totuus paljastui myöhemmin.
- Näytti, että olisi ollut värttinäluussa vain yksi murtuma. Vähän aikaa sitten minulle kuitenkin kerrottiin, että siellä on muutakin. Sitä täytyy operoida, mikä tarkoittaa, että tämä kesä oli nyt tässä, Mononen kertoi MTV3:lle.
Helsingin EM-kisojen menettämisen lisäksi Mononen ei pysty kamppailemaan paikasta Lontoon olympialaisissa.
- Pettymys on niin suuri, että sitä ei pysty sanoilla kuvaamaan. Huonompaa tuuria ei olisi voinut olla. Odotukset olivat itsellä korkealla, eipä ole enää, harmitteli Mononen, mutta käänsi katseet jo tulevaisuuteen.
- Olin niin hyvässä kunnossa, että ura ei lopu mihinkään. Saattaa olla, että menen Alkon kautta kotiin ja pari päivää mietin. Pian kuitenkin treenataan taas ja valmistutaan seuraavaan kauteen.
Aiheesta lisää:
Kaksi seiväshyppääjää loukkaantui samassa kisassa (3.6.)
