Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vettelille musertava alku – herrasmiessopimusta rikkonut F1-tulokas säästyi mestarin ripitykseltä: "Jos alan panikoida, mitä se auttaa?"

Sebastian Vettel oli turhautunut Bahrainin GP:n aika-ajojen epäonnistumisesta.
Sebastian Vettel oli turhautunut Bahrainin GP:n aika-ajojen epäonnistumisesta.xpbimages.com
Julkaistu 27.03.2021 20:57
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Huonon alun Aston Martinin F1-kuskina saanut Sebastian Vettel myöntää turhautumisensa keltaisten lippujen takia pieleen menneestä aika-ajosta, muttei jaksanut syytellä asiasta F1-tulokas Nikita Mazepinia.

LUE MYÖS: F1-kohukuski Nikita Mazepin teki kyseenalaisen tempun – selitteli hämillään: "En tiennyt mistään sopimuksesta"

Vettel oli yksi kuskeista, joiden ratkaiseva kierros meni pilalle Bahrainin GP:n aika-ajojen avausosiossa, kun Haasilla debytoinut Mazepin pyyhkäisi ensin koko lämmittelykierroksella olleen letkan ohi ja lopulta pyörähti itse radalla heti ykkösmutkassa.

Tämä toi ykkössektoriin keltaiset liput, ja se aiheutti sekä Vettelin että Alpinen Esteban Oconin kierroksen tärveltymisen.

Viime kaudella F2-sarjassa röyhkeää ajotyyliä esittänyt Mazepin aiheutti näin heti ensimmäisessä tositoimessaan kohun myös kuninkuusluokassa rikkomalla herrasmiessääntöä, jonka mukaan kuskit pitävät asemansa jonossa ennen nopealle kierrokselle lähtemistä.

– Joo, mutta loppujen lopuksi ongelma taisi olla siinä, että meidän pitää ajaa niin hitaasti saadaksemme renkaat (lämpötilaan), johon haluamme, joten tuollaisella määrällä autolla siitä tulee sotkuista, Vettel kommentoi tilannetta.

Hän kuitenkin uskoo, että Mazepinin aiheuttamat liput pudottivat hänet jatkosta. Vettel lähtee sunnuntain kisaan vasta 18. ruudusta, kun taas toinen Aston Martin -kuski Lance Stroll ylsi 10:nneksi. Ensimmäisellä yrityksellä hän teki puolestaan oman ajovirheen.

Vaikka ensimmäinen aika-ajo meni totaalisen penkin alle, Vettel ei halua ottaa paineita asiasta.

– Jos alan panikoida, niin mitä se auttaa? Tai jos olen aivan tolaltani? Totta kai olen tolaltani ja vihainen siitä, että se ei ollut meidän vikamme, ettemme päässeet jatkoon, mutta se vain täytyy ottaa vastaan ja tehdä huomiseen kaikki mahdollinen, Vettel kommentoi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

– Opin koko ajan. Minusta aika-ajo oli hyvä, ja tunsin oloni positiiviseksi. Sain tietysti vain puolitoista kierrosta ajettua, ja olisimme toivoneet parempaa alkua, mutta se on, mitä se on, hän jatkoi.

Lisää aiheesta:

Tämä vaaratilanne sai Nikita Mazepinin käymään kuumana: laukoi tylyä tekstiä tallikaveri Mick Schumacherista Lando Norris kommentoi hurjaa ulosajoaan – kannusti George Russellia ambulanssissa matkalla sairaalaanTämä hetki säikäytti F1-kisan kärkimiehen: kohuttu venäläistulokas hölmöili taas – kaksi kilpakumppania haukkui idiootiksiF1-sarjan kohuttu venäläistulokas törttöili taas – tallipäällikkö puolusteli kuljettajaansa: "Herrasmiessopimus ei pidä oikeudessa"Nolo ulosajo F1-debyytissä veti kohutun venäläistulokkaan nöyräksi – kostautuiko liika näyttämisen halu?Vettel kiistää yliyrittämisen – ”Olen vähän yllättynyt siitä, mitä sanotte”
F1Sebastian VettelAston MartinBahrainin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa