Parhaillaan elokuvateattereissa pyörivän Se toinen nainen -elokuvan puvustaja Patricia Field oli innoissaan päästessään työskentelemään Cameron Diazin, Kate Uptonin ja Leslie Mannin kanssa.
Emmy-palkittu muotisuunnittelija Patricia Field pääsi käyttämään monipuolisia puvustajantaitojaan Se toinen nainen -elokuvan kuvauksissa. Elokuvan kolme päähahmoa, Carly (Cameron Diaz), Kate (Leslie Mann) ja Amber (Kate Upton) ovat keskenään hyvin erilaisia naisia, mikä antoi puvustajalle paljon mahdollisuuksia asuvalintoihin.
Cameron Diaz näyttelee elokuvassa modernia business-naista.
– Hänellä on hienostunut maku, oli kyseessä sitten työ- tai vapaa-aika. Hän on raikas, korkeasti koulutettu ja ammattitaitoinen. Myös seksikkyys on osa hänen vahvuuksiaan. Halusin tuoda vaatteilla esille hahmon eri voimapisteitä, Patricia Field kertoo.
– Valitsin hahmolle esimerkiksi Martin Grantin punaisen mekon. Toisaalta halusin pukea hahmon myös vaaleisiin väreihin, jotka tuovat esille hahmon rakastettavuutta ja hiuksia. Carly on uransa huipulla ja tietää, keiden suunnittelijoiden luomuksiin kannattaa pukeutua. Hän käyttää Tom Fordia, Martin Grantia, Rick Owensia ja Antonio Berardia. Mielestäni vaatteet syventävät hahmoa.
Katea näyttelevä Leslie Mann pukeutuu elokuvassa värikkäisiin vaatteisiin ja käyttää rohkeasti printtikuvioita. Miten hänen tyylinsä syntyi?
– En ollut koskaan ennen tavannut Leslieä. Huomasin heti, että hänen vartalotyyppinsä on täydellinen, hän voi pitää minkälaisia vaatteita tahansa. Leslie muistuttaa hieman Sarah Jessica Parkeria, hänen vartalonsa mittasuhteet ovat täydelliset. Hänen hahmonsa taas tuo mieleeni Sinkkuelämää-sarjan Charlotten.
