Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SE-mies Kristian Pulli vaaratilanteessa – "Aika jäätävä kokemus"

1:07Kristian Pulli liukasteli Kuortaneen"suomalaisessa kelissä":"Aika jäätävä kokemus"Kristian Pulli kertoo liukastumisestaan Kuortaneen GP-kilpailussa.Lehtikuva
Julkaistu 18.06.2022 17:54
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Santtu Manner

santtu.manner@mtv.fi

Pituushypyn Suomen ennätysmies Kristian Pulli koki vaaratilanteen Kuortaneen GP-kilpailussa. Loukkaantumiselta onneksi vältyttiin.

Sateinen ja koleahko sää ei varsinaisesti suosinut hyppäämistäkään. Pullille oli käydä pahasti kolmannella, yliastutuksi menneellä suorituksellaan, kun hänen piikkarinsa lähti luistamaan lankulla ja hän kaartoi alas jalalleen vaarallisen näköisesti ylävartalon lähdettyä viemään hyppyä. 

– Rakensin nousujohteista kisaa. Kakkonen ja kolmoshyppy alkoivat tuntua paremmalta, mutta (kolmannella) tuli pieni liukastuminen harmillisesti. Se sotki vähän kisarytmiäni ja kisatatsiani. Sen jälkeen luotto hyppäämiseen laski, Pulli kertoi MTV Urheilulle.

Pulli heitti hienoiselle huumorilinjalle säätä kommentoidessaan.

– Tänään oli tämmöinen keli. Voisi ehkä sanoa, että sellainen suomalainen keli. Sellainen aika jäätävä kokemus.

Pulli hyppäsi parhaallaan, toisella kierroksella, 753. Hän sijoittui kilpailussa kolmanneksi. Edelle ylsivät kisan voittanut Australian Henry Frayne (7,79) ja kakkonen Norjan Henrik Flatnes (767).

"Annetaan kropan herkistyä"

Pulli urakoi peräti neljä kilpailua viikon sisään, viimeisimmäksi vasta toissa päivänä Oslossa Timanttiliigan otatuksessa. Sitä ennen hän kävi hyppäämässä Sveitsissä Bernissä ja Genevessä. 

– Nyt on tullut neljä kisaa aika nopeasti. Palautellaan ja otetaan vähän superkompensaatiota ja annetaan kropan herkistyä. Oulussa sitten toivottavasti pamautetaan vähän kovempia tuloksia, Pulli viittasi rankingkilpailuun ensi viikonloppuna.

LUE MYÖS: Seiväsvoittaja kertoi huikean tarinan dramaattisen kisapäivän takana: "Lähdin sillä asenteella, ettei se saa vaikuttaa"

Pulli on hypännyt tänä kesänä parhaimmillaan tasan kahdeksan metriä Genevessä viikko sitten. Hänen Suomen ennätyksensä 827 on kesältä 2020.

Kuuntele Pullin haastattelu ylälaidan videolta.

Lisää aiheesta:

Wilma Murto pesi kasvonsa, mutta jäi vielä kauas parhaastaan: "Eikä asiassa auta se"Seiväsvoittaja kertoi huikean tarinan dramaattisen kisapäivän takana: "Lähdin sillä asenteella, ettei se saa vaikuttaa"Kristian Pulli latasi kaiken viimeiseen hyppyyn ja toi EM-pronssia – "Ajattelin, että ei Suomen mitaliton putki voi näin jatkua"SE-mies Kristian Pulli iloitsi upeasta Timanttiliigan kisastaan – "Aika vaikea vuosi on ollut"Lonkkavaivoista kärsinyt Kristian Pulli otti varman päälle – nappasi silti kultaa: "Meni häseltämiseksi"Minna Nikkanen piti epäilyksiä loitolla: ”Tiesin että vaikuttaa kroppaani”
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • ti17:37
    Seurapiirit

    Lotta Harala ja Matias Myttynen: Ero

  • 20.11.11:05
    Urheilu

    Caster Semenya raivoissaan – syyttää miehiä

  • 15.11.21:18
    Urheilu

    Mustafe Muuse: Suomen ennätys "miesflunssassa"

  • 12.11.10:51
    Verot

    Wilma Murrolla painajaisvuosi – hirmutulot

  • 11.11.21:49
    Saga Vanninen

    Saga Vanninen sai tunnustuksen: "Iso kiitos"