Sauna on kodin sähkörohmu – näin paljon löylyttely maksaa vuodessa
Sähkökiuas on kodeissa melkoinen energiasyöppö. Katso, millaisen loven saunottelu tekee lompakkoosi. Pienillä teoilla voit myös säästää saunomiskustannuksissa.
Sähkökiuas on teholtaan kodin ylivoimaisesti suurin sähkölaite. Yli puolet kiukaan sähkönkulutuksesta kuluu lämmitysvaiheessa, loput lämmön ylläpitämisessä.
Sähköyhtiö Vattenfallin mukaan saunominen kustantaa 1,20 euroa per kerta. Löylyttelyyn on laskettu kuluvan kaikkiaan puolitoista tuntia.
Kerran viikossa lämpenevä sähkökiuas näkyy sähkölaskussa reilu 62 euron kokoisena summana. Suomalaiset saunovat keskimäärin kaksi kertaa viikossa, ja pari kertaa viikossa saunova maksaa lämmössä rentoutumisesta lähes 125 euroa. Ahkerat, kolme kertaa viikossa saunovat, pulittavat vuodessa saunomisesta peräti 187 euroa.
Energiatehokkuuden kannalta suositeltava saunomislämpötila on 70–80 astetta. Sadan asteen lämpötilassa sähkönkulutus voi nimittäin nousta jopa kolmanneksen!
Saunaan voi myös kömpiä ajoissa – mittarin näyttäessä 60 astetta. Ja jos joukossa on miedoista löylyistä nauttivia, kuten pieniä lapsia, kannattaa heidän saunoa jälkilöylyissä kiukaan jo sammuttua.
Lähteet: Vattenfall, Energiateollisuus
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
12:17
Loppu Zazerin tehtaille Vantaalla ja Lappeenrannassa – yhtiö suunnittelee uutta tehdasta Lahteen
-
12:11
Nuorten Leijonien valmennuskuvioihin selvyyttä
-
12:08
Kunta-alan neuvottelut päättyivät tuloksettomina – Luukkainen: "Tilanne on varsin tukossa, pallo nyt ministeri Haataisella"
-
12:06
Sähköpotkulautailijoilla puutteita liikennesäännöissä – keskeiset seikat kuitenkin tiedossa valtaosalla
-
12:04
Tätä MM-kisojen supertähteä suitsutettiin C Moren studiossa – "Maailmanluokan pelaaja"
-
11:53
CNN: Venäjä uhkailee ja pahoinpitelee ukrainalaisia siviilejä pelätyissä keskuksissa – ilman seulontaa ei ole ulospääsyä
-
11:46
Suomalaisasiantuntijat: Venäjä jää jälkeen teknologisesti pakotteiden takia – MTV seuraa sotaa
-
11:43
Seuraa suorana klo 12.10 alkaen: Ukrainan presidentti Zelenskyi puhuu Maailman talousfoorumissa Davosissa
-
11:42
Kuningatar Elisabetilta ennennäkemätön peliliike – tarkoituksena suojata hovin mustaa lammasta prinssi Andrew'ta lisähäpeältä
-
11:37
Ukrainan presidenttipari ei näe toisiaan juuri lainkaan – harvinainen yhteishaastattelu herkisti vaimon: "Olemme treffeillä televisiossa"
-
11:36
FT: Venäjän uhka karkottaa joukkovelkakirjasijoittajia Suomesta ja Baltiasta
-
11:34
MM-kisoissa poikkeuksellinen maali – tuomari ohjasi laatan pussiin!
-
11:15
Kalle Rovanperän meno ällistyttää maailmalla – ”Todistamme jotain historiallista”
-
11:09
Tarkistitko sähkölaskusi? – sähkönsiirron hinnoissa useiden kymmenien eurojen eroja
-
11:03
Therese Johaug avautui "eläkepäivistään" – antoi vastauksen polttavaan kysymykseen
-
10:59
Ukkosmyrskyt riepotelleet Kanadaa – useita ihmisiä on kuollut ja sadattuhannet ovat ilman sähköä
-
10:45
Identtiset kalifornialaiskaksoset synnyttivät samana päivänä samassa sairaalassa: "Totta kai sen piti mennä juuri näin"
-
10:35
Verottaja muistuttaa veroilmoituksista – koskee yli 1,6 miljoonaa suomalaista
-
10:28
Eva Wahlström ikuisti perheensä suloisen hullutteluhetken imurin kanssa: "Tukka kuntoon"
-
10:08
Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvanut selvästi – erityisesti tässä ryhmässä
-
Lataa lisää