Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sara Kuivistolta herkullista tekstiä Tokion startin alla – pidätteli nauruaan kertoessaan valmentajien kirityksestä: "Sitten se rupesi vähän..."

Sara Kuivisto sanoo pystyvänsä Suomen ennätykseen.
Sara Kuivisto sanoo pystyvänsä Suomen ennätykseen.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 28.07.2021 10:53

MTV URHEILU – STT

Sara Kuivisto lähtee vauhdikkaassa vireessä uransa ensimmäiseen olympiastarttiin. EM- ja MM-tasolla Suomea edustanut porvoolaisjuoksija starttaa perjantaiaamuna 800 metrin alkueriin ja pyrkii päättäväisesti seuraavan päivän välieriin.

Kuivisto, 29, juoksi kesäkuun lopulla Vaasan rankingkilpailuissa 1 500 metrin Suomen ennätyksen ja juuri sitä ennen 800 metrin ennätyksensä 2.00,75. Hänellä kesä on jatkunut sen jälkeen yhtä valoisasti harjoituksissa.

– Harjoittelin Vaasan kilpailun jälkeen kotona pari viikkoa, ja joka ikinen treeni meni ihan älyttömän hyvin, Kuivisto kertoi suomalaisten yleisurheilijoiden etänä järjestetyssä mediatilaisuudessa keskiviikkona.

– Sitten olikin aika lähteä leirille Sagaan, missä tein muutaman kovan harjoituksen ja testijuoksun. Myös siellä kaikki harjoitukset onnistuivat oikeastaan paremmin kuin odotettiin, Kuivisto jatkoi.

– Tosi hyvä tilanne lähteä kilpailemaan, mitä odotan innolla. Tavoite on päästä alkueristä jatkoon, ja luotan, että jatkoon mennään. Olen vähän pettynyt, jos ei onnistu.

Pojille kävi kehnosti

1.04009180Sara Kuivisto paineli 1 500 metrin uudeksi ennätyksekseen Vaasassa kesäkuun lopussa ajan 4.05,39.Tomi Natri/All Over Press

Kuivisto sai 1 000 metrin vauhdikkaassa testijuoksussa kirittäjäkseen kaksi suomalaista valmentajaa. Topi Raitasta komentava Janne Ukonmaanaho kesti kyytiä 500 ja valmennusjohtaja Tuomo Salonen 300 metriä pidemmälle.

– Salonen taisi jaksaa ihan hyvin 800 metrin. Sitten se rupesi vähän, Kuivisto kertasi testiä nauruaan pidätellen.

– Hiipumaan niin sanotusti.

Testi antoi, mitä Kuivisto siitä tavoitteli.

– Halusin kilpailunomaisen harjoituksen, koska viime kisoista on jo kauan enkä halunnut kylmiltään olympialaisiin. Aika ei ollut tärkeä vaan se, että juoksun loppu tulisi hyvin, ja se onnistui. Pojista oli hyvä apu, ja sain koneen auki.

Ennätyskyyti tilauksessa

Kuivisto toivoisi alkueristä selkeitä ja vauhdikkaita. Hän on ennätysvireessä, joten tavoitteena on edelleen Tuuli Merikoski-Siliuksen SE-aika 2.00,59, jolla on ikää enemmän kuin Kuivistolla.

– Toivoisin, että jo alkuerissä juostaisiin hyvää vauhtia. Ja mikä olisi hienompi paikka juosta Suomen ennätys kuin olympialaiset, Kuivisto totesi.

– Pystyn siihen, mutta ikinä ei tiedä, mitä vauhtia erissä juostaan kuten nähtiin Dohan MM-kisoissa. Siellä mentiin alkuerissä hiljaa.

Japanin lämmin sää ei ole haitannut Kuivistoa, vaikka lämpötila kohosi juuri testijuoksupäivänä 38 asteeseen. Aikaeroon Kuivisto sopeutui viikossa, mutta kisakylän tunnelmaan hän ei ole täysin tottunut.

– Olen nauttinut olostani, mutta kisakylä on vähän stressaava ympäristö, kun olen tällainen rauhallisen maaseudun likka, Kuivisto naurahti.

Naisten 800 metrin alkueriä aletaan juosta perjantaina kello 4.25 Suomen aikaa. Eräjaot julkistetaan torstaina.

Lisää aiheesta:

Lotta Harala soitti ennätyksen tehtyään Suomeen ja muutti suunnitelmaa – aiturilla on herkullista kerrottavaaKollegan hulvaton kommentti kuvaa suomalaishuipun kokemusta – Sara Kuivisto säntää välieräpaikan kimppuunMM-kisoihin lähtevä yleisurheilutähti Sara Kuivisto kokee ruhjoneensa koko Suomen ennätyksen käsitteen: "Tuntuu, että jopa vähän hävettää"“Mitä täällä Tokiossa tapahtuu?” – Sara Kuivisto kertoi yksityiskohdasta, josta tajusi olevansa merkattu nainen Suomen ennätyksen murskaaja saapui suomalaisten eteen hauista näyttäen – ”Se pirulainen puhui totta”Estejuoksija Topi Raitasella harvinainen haaste Tokiossa – "Yhdeltä yöllä ei meikäläistä nähdä juoksemassa"
Tokio 2020OlympialaisetYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tokio 2020
  • 22.02.202421:31
    Olympialaiset

    Tokion olympialaisten dopingvehkeilystä napsahti vankilatuomio

  • 09.05.202309:15
    Yleisurheilu

    Dopingkäry kesken olympialaisten – nyt tähtiurheilijan apuria uhkaa 10 vuoden vankilakeikka

  • 22.02.202318:54
    Urheilu

    Tokion olympiamitalisti sai 8 vuoden dopingpannan – ei menetä mitaliaan

  • 21.06.202217:30
    Olympialaiset

    Olympiakomitean työntekijä esitti asiantuntijalle rivon pyynnön – kukaan ei puuttunut Tokion olympialaisten epäasialliseen kohteluun

  • 10.02.202208:34
    Olympialaiset

    Olympialaisissa uusi dopingtapaus: konkariurheilija kärähtänyt anabolisista steroideista