Samsung julkisti kovan tason tabletit: Tässä ne ovat
Samsung Galaxy NotePROSamsung
Julkaistu 07.01.2014 10:26
Jari Heikkilä
jari.heikkila@mtv.fi
Samsung on esitellyt Las Vegasin CES-teknologiamessuilla uusia tabletmalleja.
Samsung Galaxy NotePRO ja TabPRO-mallisto on suunniteltu erityisesti yrityskäyttöä silmälläpitäen.
Kaikkien laitteiden käyttöjärjestelmänä hyrrää Googlen Android 4.4 KitKat -versio.
Lisäksi laitteissa on 2560x1600 pikselin tarkkuudella toimivat näytöt.
NotePRO:n näytön koko on 12,2 tuumaa. TabPRO:sta on puolestaan saatavilla 12,2-, 10,1- ja 8,4-tuumaiset mallit.
Samsungin mukaan kyseiset tabletit sisältävät tuottavuutta parantavia työkaluja, kuten tekstinkäsittelyn sekä taulukoiden ja PPT-esitysten käsittelyominaisuudet.
Samsung e-meeting -palvelussa asiakirjoja ja tiedostoja voi jakaa tabletista toiseen ilman sisäverkkoa.
Kaikkiin uutuustabletteihin saa myös liitettyä erillisen näppäimistön ja hiiren. Tämän lisäksi NotePRO sisältää myös interaktiivisen S Pen -kosketusnäyttökynän.
Laitteet tulevat myyntiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä.
Eri malleissa eri prosessoreja
Samsung Galaxy TabPRO 12,2Samsung
Galaxy TabPRO 12,2 ja Galaxy NotePRO-ominaisuudet:
Galaxy TabPRO 12,2:n ja Galaxy NotePRO:n WiFi-malleissa on Exynos 5 Octa (1.9 GHz QuadCore + 1.3 GHz Quadcore) -suorittimet ja 4g-versiossa Snapdragon 800 2.3GHz Quad -neliydinsuoritin.
Galaxy TabPRO 12,2:n lähtöhinta on 750 euroa. Galaxy NotePRO:n hinta on alkaen 850 euroa.
Galaxy TabPRO 8,4 ja TabPRO 10,1 ominaisuudet:
Samsung Galaxy TabPRO 8.4Samsung
Galaxy TabPRO 10,1:n WiFi-mallissa on Exynos 5 Octa -neliydinsuoritin ja 4g-mallissa on Snapdragon 800 2.3GHz Quad -neliydinsuoritin.
TabPRO 8,4:ssa on Snapdragon 800 2.3 GHz QuadCore -neliydinsuoritin.
Galaxy TabPRO 10,1:n hinta on alkaen 500 euroa. Galaxy TabPRO 8,4:n lähtöhinta on 400 euroa.