Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Salkkarit-tähti Aku Sipolalla on takanaan kiireinen kevät – kuvasi samaan aikaan myös toista sarjaa

2:05Aku Sipolalla on takanaan kiireinen kevätSalkkarit-näyttelijä Aku Sipola kuvasi kevään ajan kahta sarjaa samaan aikaan – kertoo nyt, kuinka palautuu hektisistä kuvauspäivistä
Julkaistu 03.07.2021 14:03
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Jere Sievisen roolista tuttu Aku Sipola kertoo olevansa iloinen siitä, että on päässyt vaikuttamaan siihen, millainen hänen Salkkarit-hahmostaan on muovautunut.

Näyttelijä Aku Sipola on ollut vajaan vuoden verran mukana Salatuissa elämissä. Sipola luonnehti elokuussa 2020 sarjaan tullessaan Sievisten äijäporukkaa vahvistamaan tullutta roolihahmoaan Jere Sievistä "omanlaisekseen vilkkusilmäksi".

Jere onkin onnistunut hurmaamaan Pihlajakadulla Ainon (Jasmin Voutilainen), ja viime aikoina myös Cindy () on luonut Jereen ihailevia katseita. Sipola kertoo, että myös näyttelijä on saanut uudesta roolistaan mukavaa palautetta sarjan faneilta.

Mia Ehrnrooth

– Hahmo on taidettu ottaa ihan hyvin vastaan. Se on kiva juttu, koska Jereä on ollut tosi kiva tehdä, Sipola kiitteli MTV Uutisten haastattelussa juuri ennen kuin Salkkareiden kuvaukset jäivät kesätauolle.

Lue myös: Uusi Salkkarit-kasvo Aku Sipola on tuttu myös Uusi päivä -sarjasta – yksi asia Salatuissa elämissä yllätti

Näyttelijä kertoo päässeensä itse vaikuttamaan myös hahmon kehittämiseen.

– Olemme pallotelleet ideoita käsikirjoittajien kanssa, ja on ollut hienoa huomata, että yhteispeli on toiminut molempiin suuntiin. Ideoihin tartutaan ja niitä jalostetaan eteenpäin, Sipola sanoo.

Sipola kertoo, että Salkkarit-porukassa kaikkien kanssa on mukavaa tehdä töitä, mutta sanoo nauttineensa etenkin Lasse Sievisen roolista tutun Timo Jurkan kanssa työskentelystä.

– Meillä on ollut paljon kohtauksia yhdessä. Timo lietsoo sellaista rentoa ja hyvää fiilistä ympärilleen. Varma vanhan liiton näyttelijä, joka haluaa saada muut loistamaan, hän kehuu vastanäyttelijäänsä.

Näyttelijällä on takanaan kiireinen kevät, sillä Salkkareiden lisäksi hän on kuvannut samaan aikaan Nokian tarinasta kertovaa Made in Finland -sarjaa.

– Aikamoista juoksemista on ollut Turun, Salon ja Helsingin välillä. Muutaman päivänä olen ollut Salossa yökuvauksissa ja tullut sieltä suoraan seuraavana päivänä Salkkareiden kuvauksiin. Siinä ei ole hirveästi tullut unta palloon, mutta hyvin sitä jaksaa, kun muistaa urheilla ja syödä terveellisesti.

Lue myös: Salkkarit-näyttelijä paljasti todellisuuden Instagram-kuvan takaa – irvistää kameralle naama punaisena: "Kaikki ei ole aina sitä, miltä somessa näyttää"

Heinäkuussa Sipola ehtii lomailemaan tiukan kevään jälkeen. Tiedossa on mökkireissua, mutta myös kavereiden tapaamista kotikulmilla Helsingissä.

Salkkarit-taipaleensa mieleenpainuvimmasta kohtauksesta kysyttäessä Sipola menee salaperäiseksi. Hän kertoo, että kysyttäessä mieleen tulee ensimmäisenä kohtaus, josta hän ei saa vielä kertoa.

– Se on syksyn 2021 kohtauksia. Ehkä jätetään se siis vielä jännitykseen, hän vihjaa.

Salatut elämät arkisin kello 19.30 mtv-palvelussa ja MTV3-kanavalla. Viikon jaksot katsottavissa jo ennakkoon C Moressa!

Lisää aiheesta:

Uuden Salkkarit-näyttelijän ääni voi olla monelle entuudestaan tuttu – päätyi sarjaan Monika Lindemanin ansiostaMikko ja Sara Parikan lapset seuraavat Salkkareita vannoutuneina: "Yrittävät saada minulta tietoa"Esko Eerikäinen on kiitollinen Salkkarit-roolistaan: "On etuoikeutettu olo"Salkkarit-tähti Maarit Poussa toivoisi omaksuvansa roolihahmoltaan rohkeutta rakkauselämään liittyvissä kohtaamisissa: "Minä olen aika ujo piimä..."Leo saapuu Salkkareihin sekoittamaan pakkaa – rooliin hyppäävä Aron Syrjä kertoo hahmosta: "…sitten rupeaa tapahtumaan"Vihattu ja rakastettu Salla saapuu takaisin Pihlajakadulle! Näyttelijältä paljonpuhuva paljastus paluusta: "Äänekäs ja näyttävä sanojen kaikissa merkityksissä"
Salatut elämätJere SievinenTimo JurkkaLasse SievinenTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Salatut elämät
  • to20:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-kurkistus julki! Hahmo tekee tunnustuksen

  • ke10:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo ottaa viimeisen keinon käyttöön

  • ti20:00
    Jiri Viitamäki

    Salkkarit-hahmot ottavat yhteen: "Voit jatkossa luottaa minuun"

  • 23.10.20:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-kurkistuksessa hahmo paljastaa suunnitelmansa: "Järjestin show'n"

  • 22.10.10:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo ryhtyy vakoilupuuhiin