Saksan jääkiekkomaajoukkue latasi akkujaan poistumalla toissapäivänä hotellikuplastaan linja-autolla merenrantaan.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Suomi–Yhdysvallat maanantaina klo 17.20!
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
LUE MYÖS: Toni Söderholm paljasti dramaattisen muutoksen Saksan jääkiekossa: "Se jäi kaivelemaan"
Saksan joukkue ajoi poliisisaattueessa rantaan, ja parituntisen ulkoilun aikana pelaajat kävelivät hiekalla ja valmennusjohto kävi juoksulenkillä päävalmentaja Toni Söderholmin johdolla, kertoi müncheniläinen Süddeutsche Zeitung.
Saksan pelaajat ovat pysytelleet edelliset kuusi viikkoa koronakuplassa ja nähneet tätä ennen MM-kisakaupunki Riiasta vain hotellinsa ja pelihallin.
Saksa kohtaa tänä iltana kello 20.15 alkavassa ottelussa hallitsevan maailmanmestarin Suomen.
– Tärkeintä on keskittyä saksalaiseen jääkiekkoon. Siihen panemme kaikki voimamme, päävalmentaja Söderholm sanoi Saksan jääkiekkoliiton nettisivuilla.

