Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sähköautot tulevat superautomarkkinoille – Rimac tarjoilee 1914 hevosvoimaa ja yli 400 km/h

Julkaistu 30.04.2018 20:48
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

mikkoau

Teknavin 15. tv-kauden kuudes jaksossa (ma 30.4. klo 22.35 MTV3) on pyhitetty sähköautoille, ja mukaan mahtuu myös markkinoiden rajuimpia laitteita.

Sähköautoilussa ei ole pelkästään kyse säästämisestä ja puhtaudesta, vaan näkökulmana voi olla myös nopeus. Kroatilainen Rimac nousi maailma automaailman tietoisuuteen vuonna 2016, kun valmistaja esitteli ensimmäinen supersähköautonsa. Suorituskyvyllä automaailmaa ravistellut Concept One on nyt saanut seuraajan, joka on luonnollisesti edeltäjäänsä nopeampi.

Nimellä Rimac C_Two kulkevan uutuuden suorituskyky on sanalla sanoen hurja. Sadan tuntikilometrin nopeus saavutetaan alle kahdessa sekunnissa ja 300 km/h tulee mittariin 11,8 sekunnissa. Huippunopeudeksi valmistaja ilmoittaa uudelle superautolleen kunnioitettavat 412 km/h.

Voimansa Rimac saa 120 kWh:n akustosta, jolla pystyy parhaimmillaan ajamaan 650 kilometriä (NEDC). Myös toinen ääripää on ilmoitettu; täyttä vauhtia autolla pystyy ajamaan kaksi kierrosta legendaarisella Nürnburgring Nordschleifen radalla, jolla on mittaa noin 21 kilometriä. Kahden kierroksen jälkeen 80 prosentin varaus on mahdollista saavuttaa pikalatauksella noin puolessa tunnissa. Hurjan kiihtyvyyden takana puolestaan on neljä moottoria. Edessä välitys on kiinteä, mutta taka-akselilla vaihteita on kaksi. Tämä mahdollistaa sähkömoottorien hurjan 2 300 newtonmetrin väännön hyödyntämisen myös korkeammissa nopeuksissa. Joka pyörältä löytyvä itsenäinen moottori mahdollistaa myös voiman tarkan jakamisen aina ajotilanteen, ja kuljettajan toiveiden mukaisesti.

Rimac ei ole pelkästään raakaa suorituskykyä, vaan se on kaikin tavoin teknisesti edistyksellinen. Auto on varustettu viimeisimmillä kuljettajaa avustavilla teknologioilla, ja tarjoaa mahdollisuuden osittain autonomiseen ajamiseen olosuhteiden salliessa. Uusien kikkojen osalta Rimac hyödyntää uusimpien älypuhelimien tapaan kasvojentunnistusta ovien avauksessa. Rimac C_Two ei tule löytämään tietään edes jokaisen sitä haluavan talliin. Autoja nimittäin valmistetaan vain 150 kappaletta.

Galleria

Kuvat: Valmistaja

Lue lisää sähköautoilusta:
Suomen sähköautomarkkina on lapsenkengissä – kasvuun vaaditaan tukia

Teknavin 15. tuotantokauden kuudes jakso esitetään ma 30.4. klo 22.35 MTV3-kanavalla.Uusinnat ke 2.5. klo 14.00 ja ma 7.5. klo 13.30 MTV3. Lisää ohjelman aiheista ja kauden aiemmat jaksot löydät osoitteesta www.teknavi.fi.

Lisää aiheesta:

Älä säilytä tätä sähköautoa tallissa: Suomessa valmistettavassa Lightyear Onessa on yksi hyvin poikkeuksellinen ominaisuusFord ja Amazon pistivät haisemaan: Pöyristyttävän suorituskykyistä avolavaa kehittävä Rivian nousi jo miljardikerhoon, vaikkei se ole myynyt yhtäkään autoaEnsi-illassa Mercedes-Benz EQC – uuden sähköautoperheen pyöreä esikoinenMarkku Alén 600-hevosvoimaisen BMW M5:n ratissa: ”Kyllä lähtee”Raakaa V8-voimaa ja hienostunutta aerodynamiikkaa – Genevessä nähtiin lähes 1200-hevosvoimainen Zenvo TSR-SMaailman myydyin sähköauto saa seuraajan – toimintamatka lähes 400 kilometriä
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 16.11.16:37
    Liikenneonnettomuudet

    Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaan

  • 15.11.12:44
    Chery

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 15.11.12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?

  • 14.11.18:52
    Liikennevalvonta

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • 12.11.17:39
    Lifestyle

    Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassa