Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin pääministeri: Yksittäisellä mielenosoituksella suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan

SPA | Swedish Press Agency
Julkaistu 31.01.2023 20:56(Päivitetty 31.01.2023 21:56)

MTV UUTISET – STT

Ruotsissa on nähty, että yksittäisellä ja laillisella mielenosoituksella voi olla suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan sekä ruotsalaisten turvallisuuteen ulkomailla, sanoi Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson tiedotustilaisuudessa tiistai-iltana.

Pääministerin mukaan viimeaikaisten tapahtumien toteuttajista on tullut "hyödyllisiä idiootteja" ulkomaisten organisaatioiden työssä, jonka tarkoituksena on herättää kiihkeää ilmapiiriä Ruotsia vastaan.

Ruotsin vastainen sävy on nyt aggressiivisempi kuin aikaisemmin, sanoi Ruotsin psykologisen puolustusviraston operatiivisen osaston päällikkö Mikael Tofvesson tiedotustilaisuudessa.

Pääministeri kutsui kaikkien puolueiden edustajat koolle tiistai-illaksi keskustelemaan Nato-jäsenyysprosessin sekä maan turvallisuustilanteesta. Kristersson kertoi myös puhuneensa kokouksen jälkeen puhelimessa YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin kanssa turvallisuustilanteesta.

Kristerssonin mukaan nyt on tärkeää, että Ruotsissa puolueet välttävät eripuraisuutta viimeaikaisten Nato-jäsenyyshakemukseen liittyvien tapahtumien jälkeen.

Oppositiossa olevien sosiaalidemokraattien johtaja Magdalena Andersson puolestaan sanoi, että nyt on tärkeää, että kaikki todella myötävaikuttavat vallitsevien kiihkeiden tunnelmien lieventämiseen.

Ruotsidemokraattien puheenjohtajan Jimmie Åkessonin mukaan kokouksessa ei tullut esiin mitään, vaan kyseessä oli "puhtaasti tiedotustapaaminen".

Lue myös: Pääministeri Marin tapaa Ruotsin pääministeri Kristerssonin torstaina

Lisää aiheesta:

Ruotsi vaikenee puolueiden Ukraina-keskusteluista Ruotsissa ostettiin kauppoja tyhjiksi säilykkeistä ja radioista – pääministeri toppuuttelee sotapaniikkiaOppositio pelkää vihapuheen vaarantavan Ruotsin turvallisuuden – vaatii näkyvän ruotsidemokraatin eroaKoraanikohu jatkuu Ruotsissa: Säpo arvioi turvallisuustilanteen heikentyneen – näin kommentoi maan ulkoministeriMiltei 60 muslimimaan ulkoministerit kokoontuvat keskustelemaan Koraanien turmelusta – Venäjä hyötyy Ruotsin tahriintuneesta maineestaNäin Sanna Marin kommentoi keskusteluja Saksan Scholzin ja Ruotsin pääministerin kanssa –"Meidän täytyy tehdä päätös, haemmeko jäsenyyttä vai emme"
RuotsiMielenosoitusNatoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 2.11.10:02
    Asian ytimessä.doc

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 2.11.07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 2.11.07:22
    Politiikka

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • 31.10.20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään