Roope Salmisen tuntemattomaksi jäänyt Mauri-pappa löytyy Ruotsista Sukuni salat -ohjelmassa.
Sukuni salat -ohjelmassa Roope Salminen etsi tietoa äitinsä puolen suvusta, josta hän ei ole koskaan tiennyt käytännössä mitään. Heti ohjelman alussa Salminen kertoi juontaja Marja Hintikalle luulleensa pitkään, että hänen mummonsa puoliso olisi ollut hänen biologinen pappansa. Näin ei kuitenkaan ollut, eikä Salmisella ollut käytännössä mitään tietoa siitä, kuka hänen pappansa ja äitinsä oikea isä on.
Ohjelman kuvausten myötä selvisi, että Salmisen pappa on nimeltään Mauri, joka muutti vuosikymmeniä sitten Ruotsiin. Tuolloin Mauri joutui myös jättämään puolisonsa sekä Salmisen äidin, joka oli tuohon aikaan parivuotias.
Kuvausten edetessä Hintikka ja Salminen päätyivät Mauri-papan jalanjäljille Tukholmaan. Lopulta Salmiselle selvisi, että Mauri on yhä elossa ja valmis tapaamaan tyttärenpoikansa, jonka uraa ja elämää oli seurannut etäältä jo pitkään.
– Roope, ne jalanjäljet päättyy tänne Solnaan, tähän puistoon. Näetkö tuon herran tuolla puistonpenkillä, Hintikka kysyi Salmiselta kaksikon saavuttua aurinkoiseen puistoon.
