Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ristomatti Hakola sai tervetullutta seuraa sprinttiyllättäjä Joni Mäestä – "Rise sanoi, ettei ikinä hänen aikanaan"

Joni Mäki Rukan maailmancupissa.
Joni Mäki Rukan maailmancupissa. Lehtikuva
Julkaistu 30.11.2018 15:14
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Joni Mäki oli suurin suomalaisyllättäjä maastohiihdon maailmancupin vapaan sprintissä Lillehammerissa perjantaina. 23-vuotias Mäki oli kymmenes, mikä on hänen uransa selvästi paras sijoitus.

Alla olevalla videolla Tulosruudun kooste Rukan maailmancupin tapahtumista viime viikolta.

Aika-ajoissa 19. sijalle hiihtänyt Mäki oli jopa lähellä finaalipaikkaa, mutta taipui ensimmäisenä miehenä ulos loppuhuipennuksesta.

– Hyvä päivä. Aika-ajoista lähtien tosi hyvää kulkua. Taktisesti vähän kypsempää hiihtoa erässä kuin Rukalla, Mäki kommentoi Hiihtoliiton tiedotteessa.

– Mutta kyllä tuo harmittaa, kun jäin niin lähelle finaalipaikkaa. Mutta ehkä se ehtii tulla jossain vaiheessa kauden aikana.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Puolivälierässä nähtiin harvinainen suomalaistemppu, kun Mäki ja lopulta finaalissa kuudenneksi tullut ottivat kaksoisvoiton.

Ristomatti Hakola

– "Rise" sanoi, ettei ikinä hänen aikanaan ole päässyt molemmat suomalaiset jatkoon samasta erästä. Nyt tuli sekin sitten tehtyä, Mäki summasi.

Hakolalle sijoitus oli kauden paras.

– Olen tyytyväinen finaalipaikkaan, vaikka finaalisuoritus olisi voinut olla vahvempi, Hakola tiivisti.

Lillehammerin miniturneella hiihdetään lauantaina naisten 10 kilometrin ja miesten 15 kilometrin vapaan kisat.

MaastohiihtoRistomatti HakolaHiihtolajitUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana sekä uutispäällikkönä, ja seuraa urheilu-uutisointia laajasti. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Sprinttipäivän suomalaisonnistuja pääsi mittaamaan taitojaan maailman huippuja vastaan – "Olen keltanokka vielä näissä hiihdoissa"Pitäisikö Iivo Niskasen avauksesta huolestua? Jari Isometsä huomasi hyytymisen syyn ja huvittui olympiavoittajan reaktioistaKympin sakkiin iskenyt suomalaissprintteri yllättyi – "Pari viime päivää ovat olleet aika vaikeita"Kerttu Niskanen onnistui huonoimmalla matkallaan – "Huomenna tulee härdelli"Hakolalta hurttia huumoria tykkihiihdoistaan – finaalin nukahdus kostautuiHakolalle vihdoin onnistuminen sprintissä – "Ykkösnyrkkimme MM-Lahdessa"

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ti16:46
    Urheilu

    Suomen hiihtokärjeltä kova ratkaisu

  • ma20:57
    Hiihtolajit

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • ma17:35
    Hiihtolajit

    Johannes Kläbolle kovaa kritiikkiä – vertaus Iivo Niskaseen: "Pilkka osui omaan nilkkaan"

  • ma16:17
    Hiihtolajit

    Hiihtotähdestä levisi erikoinen kuva – "Kallista"

  • 14.12.16:41
    Urheilu

    Yllätysvoittaja Davosissa – Vilma Ryytty ylsi uransa parhaaseen