Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Riita rahasta – Ruotsin MM-rallin kulisseissa käryää

Kuvituskuvassa Esapekka Lappi Ruotsin MM-rallissa viime vuonna.
Kuvituskuvassa Esapekka Lappi Ruotsin MM-rallissa viime vuonna.2024 Getty Images
Julkaistu 12.01.2025 10:23
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Ruotsin MM-ralli on tarkoitus ajaa helmikuussa, mutta kisajärjestäjät eivät ole vieläkään päässeet sopuun paikallisten saamelaiskylien kanssa.

Riidan aiheena on erikoiskokeiden järjestäminen porojen laidunalueilla. Joulukuussa uutisoitiin, että Ransin ja Gransin paliskunnat vastustavat peräti 12 erikoiskokeen järjestämistä.

Tilanteeseen ei ole sittemmin löydetty ratkaisua. Paikallisen Folkbladet-lehden mukaan saamelaisyhteisöt ovat aiempina vuosina saaneet huomattavan korvauksen erikoiskokeiden ajamisesta poronhoitoalueilla. Nyt rallijärjestäjät eivät kuitenkaan pidä paliskuntien vaatimaa summaa kohtuullisena.

– Haluan todella korostaa hyvää vuoropuhelua, jota olemme käyneet useiden paliskuntien ja yksittäisten poronhoitajien kanssa. Kunnioitan heitä syvästi ja haluan tehdä yhteistyötä hyvällä tavalla, Ruotsin MM-rallin tapahtumajohtaja Erik Åström kertoi lehdelle.

Åströmin mukaan kisaorganisaatio on halukas maksamaan rahallisen korvauksen saamelaiskylille, kunhan summasta päästään sopuun. Åström ei paljastanut sitä, kuinka suurta korvausta Ruotsin MM-rallilta on vaadittu.

– Olemme edelleen valmiita tarjoamaan apua, jos syntyy vahinkoja tai muuta vastaavaa. Haluamme olla avuksi ja tehdä yhteistyötä.

Osapuolilla on myös eriäviä näkemyksiä siitä, kulkevatko kilpailureittiin otetut pätkät poronhoitoalueilla vai eivät. Saamelaiskylät ovat kritisoineet ralliorganisaatiota siitä, että heidän kielteisestä kannastaan huolimatta erikoiskokeille on haettu lupaa heidän alueellaan.

Riita on nyt lääninhallituksen käsittelyssä, jolle Ruotsin MM-ralli, saamelaiset paliskunnat ja Ruotsin saamelaiskäräjien liitto ovat antaneet kantansa. Kisajärjestäjät toimittivat tällä viikolla oman vastineensa lääninhallitukselle, ja nyt vastausta odotetaan saamelaisilta.

Lääninhallituksessa asiaa käsittelevä Moa Garpering ei kertonut, milloin asiasta on tarkoitus tehdä päätös. Hän ei myöskään ottanut kantaa siihen, pystytäänkö kaikkia erikoiskokeita järjestämään vastustuksesta huolimatta.

Tapahtumajohta Åströmin mukaan siitä "ei voi koskaan olla varma", että ralli pystytään ajamaan alkuperäisen suunnitelman mukaisesti.

– Vaikka meillä on lupa, voi matkan varrella tapahtua kaikenlaista, mutta ralli järjestetään, Åström painotti.

Åströmin mukaan organisaatiolla on varalla erikoiskokeita, joita voidaan tarvittaessa käyttää.

Ruotsin MM-ralli on määrä järjestää 13.-16. helmikuuta.

Lisää aiheesta:

FIA-pomon toiminnasta hämmästyttävä paljastus – Ott Tänakilta täyslaidallinen kattojärjestölleRallin MM-sarjan tähdet vihjailevat mittavalla protestilla – "Sitä ei varmaan kukaan halua"MM-rallin tähdet saivat tarpeekseen – "Me riskeeraamme henkemme tuolla"Porokohu uhkaa Ruotsin MM-rallia – "Mitä tähän nyt voisi sanoa"Jyväskylän MM-ralliin harkitaan erityistä ratkaisua – mutta onko kilpailua mahdollista järjestää kokonaan ilman yleisöä?Ruotsin MM-rallin kohtalo on vaakalaudalla – suomalaisasiantuntija nostaa esiin kaksi suurinta huolenaihetta: "Moni asia muuttuu"
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 07:11
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • Eilen09:12
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa