Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riikka Purra MTV:lle: Nämä leikkaukset riittävät "ennusteiden valossa"

5:11Riikka Purra: "Saamme julkista taloutta kestävämpään suuntaan"Katso valtiovarainministeri Riikka Purran haastattelu kokonaisuudessaan.
Julkaistu 16.04.2024 19:51
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Suomen tulot ja menot ovat kroonisesti epätasapainossa, sanoo Purra.

Kehysriihestä odotettiin vaikeaa ja riitaisaa, mutta valmista tuli reilusti etuajassa. Kolmen miljardin euron edestä säästötoimia sisältynyt kehysriihi valmistui näennäisesti kahden päivän neuvottelujen tuloksena.

Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) mukaan täytyy ymmärtää, että neuvotteluja on todellisuudessa käyty "hyvin pitkään".

– Esimerkiksi säästöryhmä, joka haki sopeutustoimia, on istunut kahdeksan viikkoa, Purra sanoo.

Helppoja leikkauskohteita ei valtion budjetista Purran mukaan enää löydy. Pääministeri Petteri Orpo (kok.) puolestaan kuvaili leikkauksia tiedotustilaisuudessa tuttuun tapaan raskaiksi, mutta välttämättömiksi.

Kehysriihessä päätettiin monenlaisista veronkorotuksista ja säästöistä. Tiedotustilaisuudessa hallitus korosti, että se halusi mieluummin korottaa kulutuksen kuin työnteon verotusta. Suomen arvonlisäverosta tuleekin Euroopan toiseksi korkein.

Lisää hallituksen päätöksistä voi lukea alla olevasta linkistä.

Lue myös: Suklaan ja sähköautoilun verotus kiristyy – näistä verotoimista hallitus päätti

2:12Oppositio kritisoi: Leikataan sieltä täältä

Oppositio kritisoi: Leikataan sieltä täältä.

"Riittää näiden ennusteiden valossa"

Purra ei suostunut sanomaan, mistä leikkauksista tai veronkorotuksista käytiin kovin vääntö.

– Kun on kyse neljästä puolueesta, kaikki on poliittista kompromissia. Olen erittäin tyytyväinen, että lähdimme tähän äärettömän vaikeaan urakkaan ja pääsimme maaliin. Velkaantumiskehityksestä tulee olla hyvin huolissaan, Purra sanoi.

Viime kesänä hallitusneuvotteluissa sovittiin kuuden miljardin sopeutuksista. Pitkään ei ehtinyt Orpon hallitus istua, kun jo todettiin, ettei kuusi miljardia riitä. 

Riittääkö kuusi plus kolme, valtiovarainministeri Purra?

– Se riittää näiden ennusteiden valossa siihen, että saamme velkasuhteen kasvun taitettua ja julkista taloutta kestävään suuntaan. Vastaavasti seuraavalla hallituskaudella velkasuhde pitää saada laskuun.

Tällä hetkellä Suomi elää "rakenteellisesti velaksi", Purra katsoo.

– Meidän tulomme ja menomme ovat kroonisesti epätasapainossa. Tämä on välttämättä muistettava.

– Se ei yllätä, että kaikkia veronkorotuksia ja leikkauksia kritisoidaan. Se on selvää. Hallitus kantaa vastuuta. Tämä on nimenomaan sitä. Meidän täytyy huolehtia Suomen tulevaisuudesta.

5:05Eeva Lehtimäki: Orpon hallituksella täikampa käytössä

MTV Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki: Orpon hallituksella täikampa käytössä.

"En pidä kritiikkiä maaliin osuvana"

Veronmaksajain keskusliiton mukaan veronkiristysten osuus on aivan liian suuri. 1,5 prosentin korotuksen katsotaan leikkaavan ostovoimaa, sillä suuressa osassa tuotteita ja palveluita se todennäköisesti siirtyy lopulta kuluttajan maksettavaksi.

– Hallitus ei halua työntekemiseen tai yrittämiseen kohdistaa merkittävää lisäverotusta. Kun katsotaan fiskaalisia tuottoja, ovat arvonlisäverokannat siinä heti seuraavina, Purra perustelee.

Käytännössä siis Purran mukaan hallitus päätyi korottamaan arvonlisäveroa, koska siitä on kerättävissä laajalti lisätuottoja valtiolle.

Myös Suomen yrittäjät kritisoi arvonlisäveron korotusta. Yrittäjien mukaan eniten kärsivät palveluvaltaiset pienet yritykset, joilla ei ole mahdollisuutta siirtää alv:n korotusta hintoihin.

Lue lisää: Suomen yrittäjien Pentikäinen hallitukselle: "Alv:n korotus liian suuri – moni voi joutua laittamaan pillit pussiin"

Pääoppositiopuolue SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mielestä rikkaat eivät osallistu tarpeeksi säästötalkoisiin. Purra ei niele väitettä, jonka mukaan hyvätuloiset olisivat oikeistohallituksen erityissuojelussa.

– Nostamme kahden ylimmän tuloluokan veroja ja tämä korotus on huomattavasti suurempi kuin hallitusneuvotteluissa tehty solidaarisuusveron alarajan nostaminen. En pidä kritiikkiä maaliin osuvana, Purra vastasi.

Lue myös: Opiskelijat raivostuivat hallitukselle: "Ei v**tu taas"

Kuntaliitto: Kehysriihi helpotti kuntien huolta

Suomen yrittäjien Pentikäinen hallitukselle: "Alv:n korotus liian suuri – moni voi joutua laittamaan pillit pussiin"

Kehysriihen päätökset julki: Kokonaisveroaste ei nouse, arvonlisävero kiristyy 25,5 prosenttiin

MTV:n pika-analyysi: Purran sakset vaihtuivat täikampaan – "Verojen osuus ennakoitua suurempi"

Lisää aiheesta:

Miksi hallitus vaihtoi sakset veronalennuksiin? "Näyttäisi pahalta laskea pelkästään hyvätuloisten verotusta"Pöllöraati kehysriihen tuloksista: "Pyörösaha-Petteri ja raivaussaha-Riikka pistivät heilumaan"Petteri Orpo pahoitteli MTV:llä leikkauksia: "Tämän pitäisi nyt riittää"Eeva Lehtimäen kommentti: Raivaussahariihi pakettiin – lähes kaikki ovat tyytymättömiä, yksi ryhmä muita enemmänPurra kertoo uusien miljardileikkausten tilanteesta: "Tulee loppusuoralla vielä vääntämistä"Purran yllätysavaus lapsilisään puuttumisesta puhutti hallituksen tiedotustilaisuudessa – "Täytyy keskustella"
PolitiikkaOrpon hallitusRiikka PurraPetteri OrpoTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 06:29
    Chile

    Chilen presidentinvaalien toiselle kierrokselle matkalla ehdokkaat vasemmalta ja oikealta laidalta

  • 06:07
    Donald Trump

    Trump kehottaa republikaaneja äänestämään Epstein-asiakirjojen julkaisun puolesta

  • 06:00
    Lukio

    Monilla nuorilla tarve päästä "hyvään" lukioon – opetusministeriltä termille uusi määritelmä

  • Eilen17:37
    Ukrainan sota

    Stubb kehuu Trumpia Lukoil-pakotteista: "Erinomaista työtä"

  • Eilen15:15
    Pakotteet

    Liikemies väitti omistavansa Suomessa venäläisoligarkilta takavarikoidun luksusjahdin – oikeus ei uskonut