Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomen yrittäjien Pentikäinen hallitukselle: "Alv:n korotus liian suuri – moni voi joutua laittamaan pillit pussiin"

Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen maaliskuussa 2024.
Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen maaliskuussa 2024.Lehtikuva
Julkaistu 16.04.2024 17:41
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen pitää hallituksen arvonlisäveron korotusta "liian suurena".

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus nostaa arvonlisäveron 24 prosentista 25,5 prosenttiin. Veronkorotus halutaan voimaan jo tämän vuoden aikana, sanoi valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.)

Tiedotustilaisuudessa hallitus totesi, että se nostaa mieluummin kulutuksen kuin työn verotusta. Suomen yrittäjien mukaan tämä on oikea ratkaisu, mutta alv:n korotus ei silti saa kiitosta.

– Korotus on kuitenkin liian suuri ja iskee paljolti samoihin yrittäjiin, joiden YEL-maksua on nostettu ja joihin osuu alv:n alarajahuojennuksen poisto 2025, Pentikäinen sanoo tiedotteessa.

– Korotus vaikeuttaa monen yrityksen elämää, koska monet eivät pysty viemään sitä hintoihinsa. Moni voi joutua laittamaan pillit pussiin, hän jatkaa.

Ilmeiset kärsijät

Suomen yrittäjien pääekonomisti Juhana Brotherus totesi aiemmin tänään MTV Uutisille alv-kannan noston "ilmeiset kärsijät ovat palveluvaltaisia, kuluttajille myyviä pieniä yrityksiä, joilla ei ole sitä hinnoitteluvoimaa".

– Puhutaan esimerkiksi parturi-kampaamoista, kauneudenhoitoyrittäjistä ja tämän tyyppisistä palveluista. Ja siellä korotus voi näkyä nimenomaan sen yrittäjän laskussa, sanoo Suomen yrittäjien pääekonomisti Juhana Brotherus.

– Kaikki veronkorotukset iskevät ostovoimaan – eri yritysten välillä vaikutukset ovat vähän erilaisia. Periaatteessa arvonlisäveron tulisi olla välillinen vero, jonka yritys siirtää hintoihin, mutta käytännössä kaikilla hinnoitteluvoimaa ei ole, hän kertoo.

Brotherusin koko haastattelun voi lukea alla olevasta linkistä.

Lue lisää: Suomesta tulee Euroopan toiseksi kovin arvonlisäverottaja – "Kärsijät pieniä yrityksiä"

5:05Eeva Lehtimäki: Orpon hallituksella täikampa käytössä

MTV:n politiikan toimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki: Orpon hallituksella täikampa käytössä.

Lue myös: MTV:n pika-analyysi: Purran sakset vaihtuivat täikampaan – "Verojen osuus ennakoitua suurempi"

Kehysriihen päätökset julki: Kokonaisveroaste ei nouse, arvonlisävero kiristyy 25,5 prosenttiin

Suomesta tulee Euroopan toiseksi kovin arvonlisäverottaja – "Kärsijät pieniä yrityksiä"

Kenen kukkaroon arvonlisäveron korotus iskee? Perustelut puolesta ja vastaan

PolitiikkaOrpon hallitusTalousKotimaa
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala
MTV Uutiset

Jouko Luhtala työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana.

 

Luhtala on erikoistunut kansainvälisiin suhteisiin, Ukrainassa käytävään sotaan, Venäjään liittyviin asioihin, kriiseihin sekä turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaan.

 

Luhtalaan voit olla yhteydessä juttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

SDP:n aikaista vaalilupausta pidetään taktisena vetona: "Kaikkea hirveätä ei voi perua"Hallitus aloittaa uuden säästökierroksen – Purran miljardilista palaa pöydälle Ruokatunnit ja eritelisät – näin kävi hallituksen "historialliselle" uudistukselleEläkemaksujen "kohtuullistaminen" pienituloisille yrittäjille voisi kustantaa jopa satoja miljoonia eurojaKimmo tietää, miten kova isku työttömyys on – synkät luvut painavat suomalaisten mieltäAsian ytimessä: Suomi on Euroopan surkein, miten työttömyystilanne korjataan?

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 12:31
    SDP

    IL: Miapetra Kumpula-Natri huutanut alaisilleen – kiistää väitteen

  • 11:50
    SDP

    Krista Kiuru otti kantaa kohuun SDP:n ympärillä

  • 08:51
    SDP

    MTV selvitti: Yli 30 SDP:n kansanedustajaa kertoo, ettei ole todistanut Tuppuraisen epäasiallista käytöstä

  • 05:51
    Asunnottomuus

    Anna on ollut vailla omaa kotia jo viisi vuotta: "Jaksan vielä hymyillä"

  • 05:00
    Teboil

    USU: Toistakymmentä Teboil-yrittäjää siirtynyt SEOlle – "Osa odottaa jotain tapahtuvaksi"