Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravikuningattarella yksi huolenaihe - "Vuosi sitten kisa meni piloille"

Saaga S ja ohjastaja Matti Nisonen.
Saaga S ja ohjastaja Matti Nisonen.Handout
Julkaistu 20.08.2016 11:15
Toimittajan kuva

Ville Makkonen

MakkonenVille

Tuore ravikuningatar Saaga S palaa kilparadoille ensimmäistä kertaa Kuninkuusravien jälkeen. Valmentaja Ilkka Pyysalon mukaan tamma on hyvässä kunnossa, mutta yksi huolenaihe valmentajalla silti on.

Turusssa ravikuningattareksi kruunattu Saaga S palaa radoille Jyväskylän Toto76-kierroksella. Saaga S lähtee kylmäveristen 2160 metrin tasoitusajoon radalta yksi ja lukeutuu lähdön suosikkeihin.

- Kaikki on mennyt Kuninkuusravien jälkeen suunnitelmien mukaan. Ensimmäinen viikko löysäiltiin ja sen jälkeen ollaan ajettu pari ratalenkkiä. Viimeksi käytiin keskiviikkona radalla ajamassa muutama veto ja hevonen oli hyvä ja virkeän oloinen, valmentaja Ilkka Pyysalo sanoo.

Vaikka Saaga S on tällä hetkellä hyvässä kunnossa, ei valmentaja lähde Jyväskylään täysin levollisin mielin.

- Hevosen kiima on nyt todella lähellä. Vuosi sitten tämä kisa meni piloille juuri sen vuoksi. Toivotaan, että kiima ei vielä ehtisi alkaa. Se sotkee suunnitelmia tosi paljon, Pyysalo miettii.

Ei vielä kilpailutauolle

Jyväskylän kilpailuun Saaga S:lle tehdään myös pieni varustemuutos, kun vetolaput otetaan käyttöön.

- Se on vastannut vetolappuihin aikaisemmin tosi hyvin ja saa niistä yhden pykälän lisää. Jos loppusuoralla pääsemme Jyväskylän radan open strechille, on vetolapuista varmasti hyötyä. Tosin jos kiima on päällä, niin silloin niistä ei ole mitään apua, Pyysalo sanoo.

Jos Saaga S:n terveystilanne pysyy hyvänä se nähdään vielä tämän syksyn aikana muutaman kerran kilparadoille, ennen kuin se vetäytyy talvitauolle.

- Vermossa syyskuun alussa ravattava Tähtisprintteri voisi sopia ohjelmaan. Sen lisäksi on vielä muutamia hyviä tammalähtöjä tarjolla, Pyysalo sanoo.

Lisää aiheesta:

Tähtiravurit avaavat kautensa – ”Muiden odotukset eivät häiritse”Kuninkaalliset kaipaavat keväisiä kelejäToto65-ennakko: T.Rex palaa tauoltaSolvallan sankari on aloittanut vaisusti – ykkösvarsa vielä talvitauollaJokivarren Kunkku palaa radoille hyvässä kunnossa - "Voitto ei ole tärkeintä"Ravikuningatar palaa tauolta - "Paremmassa kunnossa, kuin vuosi sitten"
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 16:09
    David Beckham

    Kuningaskunta palkitsi: David Beckham lyötiin ritariksi

  • 14:47
    Helmarit

    MM-unelma elää: Helmarien karsintavastukset selvillä

  • 14:13
    Liiga

    Uutta tietoa SM-liigan kulisseista – ryhmittymässä tapahtuu

  • 13:39
    Liiga

    Kärpät vahvisti: Tähtipelaaja ulos

  • 13:23
    MM-ralli

    Juha Kankkunen intoutui hehkutukseen: "Nyt voimme juhlia"