Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravikärpänen puraisi valmentajaa jo pienenä - "Muut leikkivät autoilla, minä hevosilla"

Arto Julkunen
Julkaistu 06.07.2016 16:50

MTV SPORT

Keskiviikon Toto65-lähetyksessä vieraileva Teemu Okkolin tunnetaan ennen kaikkea osaavana suomenhevosten valmentajana. Tämän viikon perjantaina kolme miehen valmennettavaa osallistuu 4-vuotiaiden Pikkupelimanni-ajon finaaliin.

Ravivalmentaja Teemu Okkolin lähettää perjantaina Kaustisen Pikkupelimanni-ajon finaaliin peräti kolme valmennettavaansa, Merran Tuuren, Arvo-Ension ja Kukan Helan. Okkolinilla on kilpailusta hyviä muistoja, sillä Kukan Helen isoveli Kukan Tutu voitti kilpailun vuosi sitten.

Okkolinin mukaan kauden 2016 avauspuolikas on sujunut tallin osalta kohtuullisen hyvin.

- Meillä on paljon nuoria lupaavia hevosia, joilta voi odottaa vielä menestystä, Okkolin sanoo varovaisen luottavaisena.

Hevoset ja raviurheilu veivät Okkolinin mennessään jo varhain.

- Äidin veljellä oli siihen aikaan hevosia ja kun muut lapset leikkivät autoilla, minä olin hevosten kanssa, Okkolin kertoo.

Ravivalmentajan ammatissa yhdistyvät kätevästi työ, huvi ja harrastus. Lomaa Okkolin ei juurikaan ehdi viettää, mutta se ei tunnu miestä haittaavan.

- Ei ole kaduttanut missään vaiheessa tällä alalle ryhtyminen, Okkolin sanoo.

Kokenut valmentaja kertoo seuraavansa raveja päivittäin, vaikka omat hevoset eivät olisikaan startissa.

- Laji on vaan niin kiehtova, että ihan päivittäin tulee seurattua. Jonkin verran tulee tietysti niin sanotusti vakoiltua vastustajia, Okkolin heittää.

Ravivalmentaja Teemu Okkolin vierailee keskiviikon Toto65-lähetyksessä, joka nähdään MTV Maxilla ja ilmaiseksi Katsomossa kello 19.00 - 21.00.

Lisää aiheesta:

Pesäpalloileva raviharrastaja pani valittajat ruotuunCaijus hakee huipennusta loistokauteen - "Onnea vaaditaan!"Valmentaja erikoisessa tilanteessa - "Saattaa olla kivaa tai sitten yhtä helvettiä"Timo Soini vierailusta Ravikunkussa - "Tulee nautinnollinen iltapäivä"Kokenut ravivalmentaja muistaa suurvoitot ja vaaratilanteet – "Ihmeen kaupalla selvittiin"Nuori Leijona-sankari oli päätyä raviohjastajaksi
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 09:16
    Liiga

    Lahden Pelicans: Joukkopotkut

  • 08:40
    Liiga

    Kovaa faktaa SM-liigaseuroista – kolme vavahduttavaa huomiota: "Tämä on todella poikkeusvuosi"

  • 08:30
    Liiga

    Pikkuseura ei arkaile: Selvä kanta SM-liigan myllerrykseen

  • 07:58
    NHL

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • 07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"