Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rajan reserviläisiä voidaan pian määrätä turvaamaan itärajaa – uusi laki tekeillä pikavauhtia

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 15.05.2024 12:00
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Tänään lausuntokierrokselle lähtevä asevelvollisuuslain muutosesitys mahdollistaa reserviläisten käytön rajaturvallisuuden ollessa uhattuna. Rajavartioston reserviläisiä voidaan määrätä kertausharjoitukseen tarvittaessa pikavauhdilla. Lopullisen päätöksen reserviläisten käytöstä tekee presidentti.

Uuden lain tavoitteena on lisätä keinovalikoimaa rajaturvallisuuden takaamiseksi tilanteessa, jossa suurempi määrä lisähenkilöstöä on tarpeen. Sotilaallisen valmiuden kohottamisen rinnalle uudeksi kertausharjoitusperusteeksi nousee nyt siis myös rajaturvallisuuden poikkeuksellinen häiriötilanne.

Lakimuutos tehdään rajavartiolaitoksen ja sisäministeriön pyynnöstä. Tänään lakiesitystä taustoitti kuitenkin puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.), koska asevelvollisuuslakiin liittyvät asiat kuuluvat puolustusministeriölle.

Laki lähtee tänään nopealle lausuntokierrokselle, joka päättyy 26.5. Tavoitteena on saada laki voimaan vielä ennen eduskunnan kesätaukoa.

Rajalle voidaan käskeä nopeasti

Uusi laki koskee vain pientä osaa reserviläisistä eli heitä, jotka on sijoitettu rajavartioston reserviin. Koko rajavartioston vahvuus on noin 10 000 henkilöä, ja heistä kantahenkilökuntaan kuuluu noin neljäsosa.

Normaalisti kertausharjoituksesta ilmoitetaan kolme kuukautta etukäteen, mutta rajaturvallisuustehtäviin voidaan määrätä periaatteessa niin nopeasti kuin se on teknisesti mahdollista. Kerrallaan harjoitukseen voidaan määrätä enintään 30 päivän ajaksi.

Myös rajaturvallisuustehtävän velvoittavuus on suurempi kuin normaalin kertausharjoituksen. Vapautuksia ja lykkäyksiä on siis vaikeampi saada.

Esityksen rajaturvallisuudesta johtuvasta kertausharjoituksesta tekee sisäministeriö, jonka alaisuudessa rajavartiolaitos rauhan aikana toimii. Lopullisen päätöksen tekisi presidentti.

Tehtävät lähtökohtaisesti vähemmän vaarallisia

Rajalle määrättävien reserviläisten tehtävät voivat liittyä esimerkiksi valvontaan, vartiointiin, viestiliikenteen hoitamiseen, kuljetuksiin, henkilöllisyystarkastuksiin ja niin edelleen.

Esimerkiksi tuliaseita reserviläisille ei jaeta, mutta muu voimankäyttö kantahenkilökunnan ohjeiden ja määräysten perusteella voi poikkeustapauksissa tulla kyseeseen.

Reserviläisten käyttö vapauttaa tarvittaessa kantahenkilökuntaa vaativimpiin tehtäviin ja takaa henkilöstön riittävyyden, jos tilanteen hallinta rajalla vaatii poikkeuksellisen paljon väkeä.

Lisää aiheesta:

Näin asevelvollisuuslaki muuttuu tänään – koskee rajaturvallisuutta Puolustusvaliokunta puoltaa reserviläisten käyttöä häiriötilanteissa rajallaReserviläisiä rajavartijoiden avuksi? Oikeuskanslerinvirasto näkee ongelmia: Hallitus liioitteleeVoiko itärajan yli virrata pian lisää väkeä? Pääministeri Orpo MTV:lle: "Viisas varautuu"Hallitus mahdollistaisi kutsun kertausharjoituksiin nopeutetulla aikataulullaLakiluonnos: 25 000 reserviläistä voidaan kutsua kertaamaan välittömästi
RajavalvontaItärajaRajavartiolaitosLait ja lainsäädäntöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rajavalvonta
  • 29.10.14:44
    Turvallisuus

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • 26.10.20:11
    Ilomantsi

    Itäraja ylitetty laittomasti Ilomantsissa – kaksi kiinniotettua

  • 21.10.14:05
    Maavoimat

    Asejoukkoja liikkuu pian Uudellamaalla

  • 21.10.12:44
    Pelastusoperaatiot

    Kadonnut mies löytyi kuolleena merestä Närpiössä

  • 12.10.08:39
    EU

    EU:n uudet rajatoimet käyttöön tänään – passien leimaaminen loppuu