Putouksen Antti Holma kertoo Kissin vetovoiman purreen myös miehen oman kuntosalin väkeen.
Putous-tähti Antti Holman sketsihahmo Kissi Vähä-Hiilari valloitti viime lauantaina monien suomalaisten sydämet. Hahmoa ovat kehuneet niin katsojat kuin fitness-alan hyvin tuntevat tähdetkin.
Kehut ilahduttavat hahmon luonutta Holmaa.
– Tällainen suosio kyllä yllätti, mutta näin lentävän lähdön jälkeen onkin lauantaina aika lunastaa odotuksia! Kehut tuntuvat tosi hyvältä. Jos päättää tehdä parodiaa, sitä on turha tehdä, jos se ei herättäisi katsojissa mitään. Olen tosi iloinen, Holma sanoo.
Itsekin ahkerasti treenaavaa näyttelijää on ilahduttanut eniten hahmon vastaanotto miehen omalla kuntosalilla. Helsingissä asuva Holma treenaa neljästi viikossa, ja muiden samalla salilla harjoittelevien reaktio fitness-Kissiin jännitti miestä.
Pelko oli kuitenkin turha, sillä Kissi hurmasi kertaheitolla myös Holman kuntosalin väen.
– Odotin kuittailua ja leukailua, mutta eräskin fitness-kisaaja tuli vain kehumaan Kissiä! Eritoten ilahduin hänen sanoessaan, että hahmo ilkeilee sopivasti, muttei yhtään liikaa.
Holma painottaakin, että Kissin tarkoitus ei ole lainkaan pilkata fitness-kilpailijoita.
– Arvostan fitness-urheilijoita, he tekevät kovaa duunia. Tiedän, että monet eivät pidä fitness-kisaajia urheilijoina. Haluan Kissin avulla näyttää, että se on vain laji muiden joukossa, vaikka kriteerit ovatkin hieman erilaiset.