Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putkiremontit ajankohtaisia monissa taloyhtiöissä: Mitä pitää huomioida?

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.MTV3
Julkaistu 10.12.2012 08:00(Päivitetty 19.06.2013 09:28)

Putkiremontit ovat ajankohtaisia monissa 1960- ja 1970-luvun rakennuksissa tällä hetkellä. Asiantuntija kehottavat tekemään kunnolla pohjatyön ennen kuin valitsee urakoitsijan tekemään putkiremontin.

– Hyvä suunnittelu on kaiken perusta. Taloyhtiön hallitus ja isännöintifirma valitsevat urakoitsijan. Urakoitsijan taustat täytyy selvittää hyvin, kuten yhteiskuntavelvoitteet ja maineen. Aina ei kannata valita sitä halvinta vaihtoehtoa, Suomen Tilaajavastuun toimitusjohtaja Lars Albäck kertoi Huomenta Suomen lähetyksessä.

– On tärkeätä tehdä tosi hyvät sopimukset. Esimerkiksi kannattaa olla purkupykälä, että voi purkaa sopimuksen, jos kaikki ei mene niin kuin on sovittu, Albäck totesi.

Kiinteistöliiton pääekonomisti Jukka Kero muistuttaa, että putkiremontoijaan täytyy voida luottaa.

– Antaisitko sinä avaimet ja asuntosi tämän putkiremontoijan hoidettavaksi, Kero muistuttaa olennaisesta kysymyksestä.

Albäck tietää myös tapauksia, joissa kaikki ei ole mennyt niin sanotusti putkeen.

– Vuosien varrella on ollut paljon ikäviä tarinoita. Paljon on kertakäyttöfirmoja. Ne tekevät muutaman keikan ja jättävät hommat puolitiehen sekä häipyvät rahojen kera pois, Albäck selvittää.

Suomi taantumassa: Miten käy asuntokaupalle?

Vuokranhakijalla hyvä hetki löytää asunto

(MTV3)

Katso Suomen Tilaajavastuun toimitusjohtajan Lars Albäckin ja Kiinteistöliiton pääekonomistin Jukka Keron haastattelu: (Huomenta Suomi 10.12.2012)

Sumo video id

Lisää aiheesta:

Yksi kuva näyttää Suomen lämmön – Jenna Salmiselta synkkä tieto tulevastaNoora Karma muistelee lyhyeksi jäänyttä TTK-taivaltaan – ajankohta oli mentalistille haastava: "Se oli hirveää härdelliä"Pienennätkö itseäsi? Psykologi kertoo syynTänään Helsingissä voi juosta kuin legendaarisella Sandstorm-videolla – valtaisa huomio ulkomaita myötenOuto hässäkkä Anna Abreun uudesta "Idols-koelaulusta" – näin artisti kommentoiTällaista sota-arki on Kiovassa
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 6.9.14:54
    Sää

    Yksi kuva näyttää Suomen lämmön – Jenna Salmiselta synkkä tieto tulevasta

  • 31.8.18:12
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Noora Karma muistelee lyhyeksi jäänyttä TTK-taivaltaan – ajankohta oli mentalistille haastava: "Se oli hirveää härdelliä"

  • 31.8.15:15
    Terveys ja hyvinvointi

    Pienennätkö itseäsi? Psykologi kertoo syyn

  • 31.8.13:13
    Darude

    Tänään Helsingissä voi juosta kuin legendaarisella Sandstorm-videolla – valtaisa huomio ulkomaita myöten

  • 31.8.09:52
    Anna Abreu

    Outo hässäkkä Anna Abreun uudesta "Idols-koelaulusta" – näin artisti kommentoi