Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusministeri Niinistö kommentoi dronejoukkoideaa MTV Uutisille: Reservin potentiaalia on hyödynnettävä paremmin

0:58Puolustusministeri Niinistö dronekirjeistä: Pitää vastata nykyajan haasteisiin
Julkaistu 11.12.2018 16:32
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

Puolustusministeri Jussi Niinistö (sin.) kommentoi tänään MTV Uutisille puolustusvoimien lennokkiharrastajille lähettämiä kirjeitä.

Puolustusvoimien kirjeissä kysyttiin lennokki-harrastajien kiinnostusta uuden sodan ajan joukon perustamiseen. Puolustusministeri Niinistö ei osannut sanoa minkälaisista joukoista voisi olla kyse.

Lue myös: MTV esittelee salaisen kirjeen, jolla Puolustusvoimat kosiskelee drone-harrastajia – "Pyydän sinua hävittämään tämän paperin asianmukaisesti"

38045943Lehtikuva

Jussi Niinistö ei ole itse ollut mukana suunnittelemassa niiden lähettämistä, mutta hän näkee sen aivan luonnollisena asiana, että reservin taitoja hyödynnetään tulevaisuudessa myös lennokkien suhteen.

– Totta kai pitää vastata nykyajan haasteisiin. Se mitä olemme nähneet, esimerkiksi Syyrian sisällissodasta, niin siellä on hyvin monipuolisesti lennokkijärjestelmiä käytetty. Tästä nyt sitten meidänkin puolustusvoimat on ottanut oppia, Niinistö toteaa.

Niinistön mukaan Suomella on ylipäätään valtava potentiaali reservissä jota kannattaisi hyödyntää paremmin. Tällä hetkellä koulutetaan esimerkiksi kyberpuolella varusmiehiä.

Drone-lennokkeja hyödynnetään jo nyt monessa asiassa, esimerkiksi etsinnöissä ja valvontatöissä.

Lue myös: Suomeen sodan ajan dronejoukot? Puolustusvoimat vaitonaisena: "Uuden teknologian mahdollisuuksia seurataan aktiivisesti"

Lisää aiheesta:

Venäjällä ja Natolla on ilmatorjunnassa yhteinen ongelmaKysyimme Puolustusvoimilta, olisiko Ukrainan tuhoisa drooni-isku mahdollinen Suomessa Puolustusministeri Antti Kaikkonen MTV:n Uutisextrassa: Naiset kutsuntoihin ja reserviläisille uusi sähköinen palveluMTV esittelee salaisen kirjeen, jolla Puolustusvoimat kosiskelee drone-harrastajia – "Pyydän sinua hävittämään tämän paperin asianmukaisesti"Suomeen sodan ajan dronejoukot? Puolustusvoimat vaitonaisena: "Uuden teknologian mahdollisuuksia seurataan aktiivisesti"IS: Puolustusvoimat suunnittelee uutta sodan ajan joukkoa – lennättäisivät drone-kuvauskoptereita
PuolustusvoimatJussi NiinistöDronetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • 4.10.17:30
    Kadonneet

    Puolustusvoimien helikopteri löysi Nurmeksessa kadonneen miehen pahoin kylmettyneenä

  • 3.10.19:56
    Libanon

    Israel iski kranaatein lähelle rauhanturvaajia Libanonissa

  • 3.10.16:13
    Nato

    Naton lippu nousi salkoon Mikkelissä: "Jos meidän pitää puolustaa pohjoista sivustaamme, se tehdään täältä käsin"

  • 2.10.05:33
    Ukrainan sota

    Olisitko valmis sotilaaksi Ukrainan turvatakuuoperaatioon? Näin armeijan käyneet vastaavat

  • 1.10.18:18
    Ukrainan sota

    MTV:n kysely: 10 prosenttia ajattelee, ettei Suomen pidä osallistua Ukrainan turvatakuisiin – puolueiden välillä eroja