Puolalaisten hiljainen enemmistö kannattaa maan tiukkoja aborttilakeja, kertoo asiantuntija uutistoimisto AFP:lle.
Vaikka hartaasti katolisessa maassa on nähty syksyn aikana mittavia aborttilainsäädäntöä vastustavia mielenosoituksia ovat puolalaiset kyselytutkimusten mukaan tottuneet maan voimassa olevaan aborttilainsäädäntöön, joka on Euroopan tiukimpien joukossa.
Lue myös: Puolassa kymmenettuhannet osoittivat jälleen mieltään aborttioikeuksien puolesta
Tiukat lait otettiin käyttöön kirkon ja valtion välisenä kompromissina kommunismin sortumisen jälkeen.
Poliittisia ja uskonnollisia asioita kommentoivan Adam Szostkiewiczin mukaan tuoreet mielenosoitukset ovat muun muassa näyttäneet, että varsinkin nuorempien sukupolvien joukossa on kannatusta sallivammalle aborttilainsäädännölle. Tämä ei kuitenkaan hänen mukaansa vastaa puolalaisten enemmistöä.
– Enemmistö on ollut vuosikausien ajan hiljaa, pitäytyen siinä uskossa, että jos kirkko niin sanoo ja poliitikot eivät sitä kyseenalaista, sitten sen täytyy ilmeisesti olla niin, hän tarkensi AFP:lle.
Ainoastaan 22 prosenttia puolalaisista on sen kannalla, että abortin voisi saada pyynnöstä. Asia selviää Kantarin tekemästä kyselytutkimuksesta.
Tutkimuksen mukaan 62 prosenttia on sitä mieltä, että abortti voisi olla tietyissä tapauksissa laillinen, kun taas 11 prosenttia on täydellisen aborttikiellon kannalla.
