Tanja Poutiainen on Suomen maajoukkueen ainoa mitalitoivo alppihiihdon MM-kilpailuissa Ranskan Val d'Iseressä.
- Kullasta lähden laskemaan. Maailmancupin pisteitä ei nyt jaeta. Lasku on ollut kunnossa, ja joka kisaan on ollut tällä kaudella helppo lähteä, Poutiainen toteaa.
Aiemmin Poutiainen on jakanut mitalipaineita Kalle Palanderin kanssa. Poutiainen vakuuttaa, ettei Palanderin poissaolo vaikuta hänen tekemiseensä.
- Omat tulokset on laskettava ihan itse, vaikka olisihan se muuten kiva, että Kalle olisi mukana. Odotukset ovat minulle tuttu asia. Sen verran on cup-kausia ja arvokilpailuja (kymmenet) takana, Poutiainen sanoo.
Lokakuussa alkaneen cup-kauden tulokset muistuttavat Poutiaisen uran toistaiseksi parhaan sesongin 2004-2005 saldoa. Silloin Poutiainen voitti sekä pujottelun että suurpujottelun maailmancupin ja poimi molemmista MM-hopeaa.
Poutiainen on myös Val d'Iseressä mitaliehdokas pujottelussakin.
- En halua tehdä niihin mitään eroa. Minulla on kaksi vahvaa lajia ja yhtäläiset mahdollisuudet molemmissa.
(MTV3-STT)
