Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Postinjakajan murha Vantaalla: Poliisi saanut hyviä vihjeitä – kiikarissa useita henkilöitä, joiden liikkeitä selvitetään

4:08Posteljoonimurhassa väärä tunnustus – jo toinen samasta henkirikoksesta vangittu vapaaksi viikon sisälläMTV Uutiset Live kertasi tapahtuman yksityiskohdat, kun vääräksi epäillyksi osoittautunut nuorukainen päästettiin vapaaksi joulukuussa. Katso aiempi lähetys yltä.
Julkaistu 20.01.2023 16:19
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Poliisi selvittää useamman henkilön liikkeitä liittyen Vantaan Myyrmäessä surmatun postinkantajan tapaukseen. Näistä henkilöistä on annettu vihjeitä, mutta tutkinnanjohtaja toivoo edelleen paitsi uusia tietoja, myös täsmennyksiä vanhoihin vinkkeihin.

Parikymppinen postinjakaja joutui raa’an väkivallan uhriksi Vantaan Myyrmäessä aamuyöllä 17. marraskuuta.

Oli torstaiyö. Nainen oli työvuorossa, kun tuntematon, tummiin pukeutunut henkilö hyökkäsi hänen kimppuunsa yllättäen. Väkivalta tapahtui Myyrmäentie 6:ssa sijaitsevan asuintalon edustalla noin kello 3.30-3.38.

Noiden minuuttien aikana hyökkääjä teki naiselle äärimmäisen rajua väkivaltaa, minkä takia nainen kuoli myöhemmin sairaalassa.

Väkivallanteon aikaan paikalla oli kaksi silminnäkijää. Poliisi on kuullut molempia, mutta toistaiseksi tekijää ei ole vielä saatu heidän kertomustensa perusteella kiinni.

Poliisi on saanut hyviä vihjeitä

Henkirikoksesta epäiltynä otettiin pian tapahtuneen jälkeen kiinni kaksi nuorta miestä. Molemmat on sittemmin vapautettu epäilyistä, eikä heillä ole poliisin mukaan mitään tekemistä asian kanssa. Vääristä epäillyistä voi lukea enemmän täältä.

Tällä hetkellä poliisilla ei virallisesti ole epäiltyä henkirikokselle.

MTV Uutisten tietojen poliisilla on kuitenkin kiikarissa useita henkilöitä. Näiden ihmisten liikkeitä selvitetään parhaillaan.

Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tero Tyynelä on yksityiskohtien suhteen hyvin vaitonainen, mutta kertoo, että kyseisten henkilöiden liikkeistä pyritään hankkimaan lisätietoa.

– Poliisi on saanut vihjeitä, joiden takia näiden henkilöiden tekemisiä halutaan selvittää.

Tyynelä toivoo, että tapauksesta jotain tietävät ottaisivat yhä yhteyttä poliisiin, jos he eivät ole vielä kertoneet tiedoistaan viranomaiselle.

Toisaalta Tyynelä toivoo, että jo aiemmin vihjeitä antaneet henkilöt olisivat yhteydessä poliisin, jos aiempiin vihjeisiin on tarkennettavaa tai lisätietoja.

– Vihjeitä otetaan edelleen erittäin mielellään vastaan.

Vihjeitä on pyydetty sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi.

Lue myös: Poliisi paljastaa: Tästä syystä väärä mies pidätettiin Myyrmäen postinjakajan murhasta – taustalla hämmästyttävä sattumien sarja

Vain vähän tuntomerkkejä

Epäillystä tekijästä on kerrottu julkisuuteen vähän tuntomerkkejä. Tiedossa on lähinnä se, että henkilö oli väkivallanteon aikaan pukeutunut tummiin vaatteisiin.

Tyynelän mukaan epäilty on noin 170-180 senttiä pitkä.

Aiemmin teosta on epäilty kahta miestä, mutta teoriassa on mahdollista, että henkilö voisi olla myös nainen.

Henkirikoksen motiivi ei ole toistaiseksi tiedossa. Tyynelän mukaan poliisi on pyrkinyt selvittämään tapahtunutta kaikin mahdollisin keinoin, mutta syytä julmalle teolle ei ole toistaiseksi löytynyt.

Lue myös: Myyrmäkeläiset järkyttyivät murhasta kotiensa lähellä – "Tuntuu tosi pahalta"

Lisää aiheesta:

KRP:n laboratoriossa tutkitaan nyt useita näytteitä liittyen postinjakajan murhaan Vantaalla – viimeiset oljenkorret?Poliisi Kauniaisten veriteosta: "Päätös rikoksen tekemisestä ei syntynyt hetken mielijohteesta" – murhan yrityksestä epäilty yhä karkuteilläMurhan yrityksestä epäilty mies pakenee poliisia, soita hätänumeroon jos näet – uusia tietoja Kauniaisten "ylitörkeästä väkivallanteosta"Myyrmäen postinjakajan murhan tutkinta siirtyy KRP:lle – poliisi tutkii useampaa ihmistä ja on varma, että juttu ratkeaa: "Se on selvä"Kolmekymppinen mies ammuttiin kerrostalon pihalle keskellä päivää Järvenpäässä – epäillyt pakenivat ja nyt poliisi on erikoisessa tilanteessaHyvinkään joukkoraiskauksesta epäillyt yhä vapaalla jalalla – poliisi toivoo yleisön apua: "Tapaus heikentää katuturvallisuutta"
HenkirikoksetRikosepäilytVantaaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • Eilen07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Oikeudenkäynnit

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • ke15:50
    Oikeudenkäynnit

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"