Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Porvoon kirvesmurhasta elinkautinen

Poliisi epäili aluksi toista miestä osallisuudesta kirvesmurhaan, mutta hänet vapautettiin myöhemmin.
Poliisi epäili aluksi toista miestä osallisuudesta kirvesmurhaan, mutta hänet vapautettiin myöhemmin.
Julkaistu 05.08.2011 14:17(Päivitetty 10.08.2011 12:49)

Porvoossa kirveellä uhrinsa murhannut mies on tuomittu Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa elinkautiseen vankeuteen. Vuonna 1981 syntynyt Janne Petteri Jokinen murhasi viime syksynä kostoksi miehen, joka oli aiemmin tehnyt rikosilmoituksen pahoinpitelystä.

Poliisi epäili aluksi toista miestä osallisuudesta kirvesmurhaan, mutta hänet vapautettiin myöhemmin. Mies oli kuitenkin paikalla, kun murha Gammelbackassa lammen vieressä tapahtui.

Kyseinen vuonna 1982 syntynyt mies surmattiin viime sunnuntaina samalla alueella. Poliisi uskoo, että rikokset liittyvät toisiinsa.

Käräjäoikeus vangitsi perjantaina kaksi miestä epäiltyinä sunnuntain taposta.

Miehistä toinen on syntynyt vuonna 1985 ja toinen 1970. Heillä ei ole poliisin mukaan osallisuutta syksyn kirvesmurhaan.

Tutkinnanjohtajan mukaan epäillyt surmaajat väittävät motiiviksi sitä, että mies olisi puhunut poliisille kirvessurmasta.

– Tuntuu, että tässä haetaan vain helppoja uhreja eikä järki ole välttämättä mukana, Peter Fagerholm toteaa.

(MTV3 - STT)

Lisää aiheesta:

Ihminen kuoli pudottuaan parvekkeelta Helsingissä – poliisi epäilee: Parvekkeesta irtosi osaTämä Israelin iskuista Gazan kaupunkiin nyt tiedetään – yli 150 iskua vain parissa päivässäNäillä todisteilla Anneli Aueria ja ex-miesystävää syytetään seksuaalirikoksista – miehen pahoinpitelemät lapset kuultavinaLähestymiskieltoa rikkova vainoaja suoraan vankilaan, sisäministeri Rantanen ehdottaa: "Pelossa eläminen on karseaa""Tarkoitus haitata uraa": Sofia Virtaa halventanut ex-puoliso sai tuomion törkeästä kunnianloukkauksestaEpäily: Viisikymppinen mies seurasi ja kosketteli kotimatkalla olleita alakoululapsia Espoossa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 20:58
    Kuolemantapaukset

    Ihminen kuoli pudottuaan parvekkeelta Helsingissä – poliisi epäilee: Parvekkeesta irtosi osa

  • 18:57
    Israelin ja Hamasin sota

    Tämä Israelin iskuista Gazan kaupunkiin nyt tiedetään – yli 150 iskua vain parissa päivässä

  • 17:51
    Anneli Auer

    Näillä todisteilla Anneli Aueria ja ex-miesystävää syytetään seksuaalirikoksista – miehen pahoinpitelemät lapset kuultavina

  • 16:46
    Rikospaikka

    Lähestymiskieltoa rikkova vainoaja suoraan vankilaan, sisäministeri Rantanen ehdottaa: "Pelossa eläminen on karseaa"

  • 15:59
    Sofia Virta

    "Tarkoitus haitata uraa": Sofia Virtaa halventanut ex-puoliso sai tuomion törkeästä kunnianloukkauksesta