Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Portugalin GP:n aika-ajoissa poikkeuksellinen yksityiskohta: Hamilton vei paalun, vaikka Bottas oli nopeampi – "Olin hämmentynyt"

FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 24.10.2020 19:24
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Mercedeksen Lewis Hamilton nappasi Portugalin GP:n aika-ajoissa kauden yhdeksännen paalupaikkansa, mutta hän ei ollut päivän nopein kuljettaja.

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Portugalin GP suorana 23.–25.10.
Su: ennakkotunnelmat klo 14.00, Portugalin GP klo 15.05

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

LUE MYÖS: Lewis Hamilton löi Valtteri Bottaksen aivan viime hetkellä! Mercedeksen täydellinen aika-ajoputki jatkuu

LUE MYÖS: Valtteri Bottas kumosi heti salaliittoteoriat – suomalainen teki kohtalokkaan valintavirheen

Aika-ajojen parhaasta ajasta vastasi Hamiltonin tallikaveri Valtteri Bottas, joka kiersi radan toisessa osiossa 0,186 sekuntia nopeammin kuin Hamilton viimeisessä. Omalla viimeisellä vedollaan Bottas oli 0,288 sekuntia hitaampi kuin toisella vedollaan, ja hän jäi näin toiseen lähtöruutuun.

Hamilton oli itse asiassa neljänneksi sijoittuneen Ferrarin Charles Leclercin lisäksi ainoa kuljettaja, joka teki parhaan noteerauksensa viimeisessä osiossa. Kolmosruutuun ajanut Red Bullin Max Verstappen teki parhaan aikansa heti ensimmäisessä osiossa.

Kierrosaikojen heittely osiosta toiseen ei ole mitenkään ennennäkemätöntä, mutta yleensä niin käy silloin, kun kesken aika-ajojen alkaa esimerkiksi sataa. Lauantaina olosuhteet pysyivät tv:n välityksellä näennäisen muuttumattomina, mutta kuljettajien kokemus oli toisenlainen.

– Läpi viikonlopun on ollut vaikeaa saada renkaat toimimaan. Tämän lisäksi asfaltti on liukas ja on vain yksi linja, jota voi käyttää, Verstappen kertasi kilpailun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Autosportin mukaan.

– Hyvä, että olin kolmas, mutta olin hieman hämmentynyt läpi aika-ajon. Tein parhaan aikani ensimmäisessä osiossa enkä pystynyt toistamaan sitä enää myöhemmin, koska pito ei ollut yhtä hyvä.

Verstappen arveli, että Red Bullilla oli muita vaikeampaa saada renkaat oikeaan toimintalämpötilaan.

– Ensimmäiset kierrokset tuntuivat toisessa ja kolmannessa osiossa hieman paremmilta kuin ensimmäisessä osiossa, mutta ajaminen ei ollut nautinnollista. En pystynyt hyökkäämään. Oli sama kuin ajaisi jäällä, mikä on sääli.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas avasi, miksi hän oli helisemässä Max Verstappenia ja Lewis Hamiltonia vastaan – kaikki meni jo alussa mönkäänMercedes hävisi Red Bullille ratkaisevassa asiassa – Valtteri Bottas myönsi suoraan tallinsa ongelmatKolme tallia sukelsi rumasti aika-ajoissa: Haas-pomolla armoton näkemys tulevasta – "Jos luulette tämän olevan huono tulos..."Isä-Jos lohdutti Max Verstappenia rajun aika-ajopettymyksen jälkeen: "Kulta..."F1-tähtikuski paljasti salaisuuden: Lewis Hamiltonin hämmentävän tempun takana yksinkertainen selitysMax Verstappen teki laskutoimituksia ja täräytti kovan väitteen Valtteri Bottakseen liittyen
F1Lewis HamiltonValtteri BottasMax VerstappenMercedesRed BullUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"