Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi vei kilvet Porschesta, jota se piti liian kiiltävänä – mitä mieltä itse olet?

0:32Härski kultainen Lamborghini keräsi silmäpareja KrakovassaKultainen Lamborghini keräsi silmäpareja Krakovassa.
Julkaistu 19.04.2019 09:54
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Poliisi takavarikoi saksalaismiehen kultaiseksi teipatun Porsche Panameran, sillä viranomaisten mukaan auto oli liian kiiltävä ja saattoi sokaista muut kuljettajat.

Hampurin poliisi takavarikoi 31-vuotiaan miehen kultaiseksi teipatun Porsche Panameran, koska auto oli liian kiiltävä. Aiheesta uutisoi muun muassa autojulkaisu The Drive.

Daily Mail -sivuston mukaan poliisi oli pysäyttänyt miekkosen jo aiemmin samasta syystä. Ensimmäisellä kerralla he käskivät hänen poistaa kullanväriset teippaukset. Poliisin mukaan heijastava ulkokuori saattoi sokaista muut kuljettajat ja vaarantaa näin liikenneturvallisuuden. Poliisit vaativat häntä myös rekisteröimään kulkuneuvonsa uudelleen ajokelpoiseksi.

Lue myös: Suosikkikoomikon harvinaisesta Porschesta maksettiin 1,35 miljoonaa euroa – ostajan mukaan auto on väärennös

Takavarikko, sakot ja ajokielto

Kuski ei kuitenkaan näyttänyt ottavan neuvoista vaaria. Niinpä poliisi pysäytti hänet uudelleen, kun huomasi kyseisen auton liikenteessä.

Tällä kertaa nuhteluiden sijaan poliisi takavarikoi kulkuneuvon toistaiseksi. Takavarikoinnin lisäksi poliisi lätkäisi miehelle aikamoisen sakon ja asetti hänet ajokieltoon. Autosta vietiin myös kilvet.


Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

Ennen kuin auton omistaja voi saada mitään näistä takaisin, hänen on poistettava kiiltävät teippaukset autostaan.

Tapaus ei The Drive -sivuston mukaan ole ainoa laatuaan Saksassa. Paikalliset mediat kertoivat hiljattain, että Lamborghinin omistaja pysäytettiin myös samasta syystä. Tämä kuski tosin myöntyi ja poistatti kiiltävän pinnan kulkupelistään.

Lähteet: Thedrive.com, Dailymail.co.uk

Lue myös: Video paljastaa tuhot: Maailman tärkeimpiin lukeutuva Porsche-kokoelma kärsi isoja vaurioita räjähdyksessä – yksi kuollut

Lisää aiheesta:

Brittipoliisi romutti hengenvaarallisen BMW M3 -farmarin: "Voi olla surmanloukku, joka maksaa sinulle henkesi"Automekaanikko meni liian pitkälle – tämä video sisältää niin törkeää materiaalia, että asiakas sai hyvityksenä uuden CorvettenPoliisia paennut mies mälläsi tyttöystävänsä Maseratin murskaksi uskomattomaan paikkaan – katso kuva: ”Hullua, että hän jäi henkiin”Moottoripyöräilijän taidepläjäys ei naurattanut poliisia: "Täydet pisteet yrityksestä, mutta hylätty oikeinkirjoituksesta""Rikollisnero" varasti 2 miljoonan euron arvoisen Ferrarin kesken koeajonKamera unohtui päälle: Mekaanikko sai potkut rällättyään asiakkaan Porschella: "V*tun mukava auto!"
AutotPorscheSaksaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • ma09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa