Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisi kiinnitti huomiota lasten outoon käytökseen – pysähtyi selvittämään asiaa

"Lapset itkevät, kun poliisit tulevat, koska he ovat peloissaan – ihan kuin olisimme korvanneet mörön."
"Lapset itkevät, kun poliisit tulevat, koska he ovat peloissaan – ihan kuin olisimme korvanneet mörön."Shutterstock
Julkaistu 22.04.2016 17:01

MTV LIFESTYLE

Poliisi opetti lapsille tärkeän asian.

Amerikkalaispoliisin rutiinivuoro muuttui poikkeukselliseksi eräänä päivänä. Poliisi Rico Donald kertoo ajaneensa eräiden kotipihallaan leikkivien lasten ohi, kun he laittoivat välittömästi poliisin nähdessään kädet päänsä taakse – kuin pidätettyinä – aina, kun poliisiauto ajoi ohi.

Donald sanoo, että se oli hyvä hetki täydelliselle oppitunnille.

Hän pysähtyi lasten luo ja selitti heille, ettei heidän tarvitse olla peloissaan, ja ettei heitä todellakaan ole pidätetty. 

Lasten käytös ei ollut poikkeuksellista, mutta nyt hän halusi käyttää aikaa selittääkseen heille, ettei heidän tarvitse pelätä poliisia.

– Lapset itkevät, kun poliisit tulevat, koska he ovat peloissaan – ihan kuin olisimme korvanneet mörön, Donald ihmetteli Local Memphis -sivustolle.

Jos päivitys kuvineen ei näy, voit katsoa sen täältä.

Opetustuokio oli kuitenkin onnistunut ja Donald pelasi jopa hieman jalkapalloa lasten kanssa sekä ihasteli heidän palkintopokaalejaan.

– Se tuntui heistä todella hyvältä. Se tuntui hyvältä, että hän pysähtyi ja jutteli heille, kertoi lasten äiti, Jamie Wilson.

Video: Suomalaislapset kertovat, mitä on ystävyys.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Local Memphis

LapsetPoliisiLifestyle

Lisää aiheesta:

Poliisi jahtasi emua USA:ssa, eläin päätyi käsirautoihin: "Älä pure"Pehmustetut "jäähykopit" nostivat metakan New Yorkin kouluissaMTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmallaLiskosta tuli konna: Poliisi pidätti iguaanin USA:ssa – katso huvittava kiinniottoPoliisi hälytettiin auttamaan "naista hädässä" Yhdysvalloissa – paikalla odottikin huutava SimonVideo: 7- ja 9-vuotiaat pojat leikkivät ladatulla aseella – sitten kuului laukaus

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 29.1.16:11
    Koulu

    Opettajaa pahoinpideltiin koululla Tampereella – epäiltynä ala-asteikäinen lapsi

  • 29.1.14:38
    Lastensuojelu

    Yksityisiä hoivakoteja ja lastensuojelulaitoksia uhkaa lakko

  • 28.1.15:30
    Ruotsi

    Ruotsin hallitus esittää kännykkäkieltoa kaikkiin peruskouluihin

  • 27.1.21:48
    Asian ytimessä

    Paljonko on liikaa? Ruutuajan rajoittaminen voi pahimmillaan lisätä lapsen ahdistusta: "Ainoat ystävät verkossa"

  • 27.1.17:27
    Asian ytimessä

    Asian ytimessä kello 19.30: Mikä on sopiva määrä ruutuaikaa – hoitavatko älylaitteet lapsemme jo päiväkodissakin?