Helsingin poliisi pitää anarkisteja vain yhtenä mahdollisena Pasilan pommin asettajana.
Rikoskomisario Markku Stenbergin mukaan poliisi on ottanut tutkinnassa huomioon anarkistien ilmoittautumisen, mutta se on vain yksi monista tutkintalinjoista.
Aktivistien suosimalla Takku.net-sivustolla julkaistiin eilen viesti, jossa anarkistien sanottiin olevan vastuussa muun muassa Pasilan pommista ja bensa-asemaa vastaan tehdystä polttopulloiskusta Tapaninvainiolla.
Stenberg kertoo, ettei ketään ole otettu vielä kiinni pommin vuoksi. Pommin vaarallisuudesta odotellaan yhä lausuntoa, mutta laitteistoa pidetään joka tapauksessa "vakavana".
Myöskään polttopulloiskun tekijät eivät ole selvillä.
Viestissä kerrottiin myös, että anarkistit olisivat tehneet pommiuhkauksia useisiin suurlähetystöihin. Stenbergin mukaan poliisille ei ole tullut ilmoituksia tällaisista.
Myös islamisteiksi esittäytynyt ryhmä on ylistänyt pommi-iskuyritystä ja polttopulloiskuja nettisivuillaan.
Lue lisää: Sosiaalikeskus Satama panttaa mielipidettään anarkistien iskuista
(MTV3 – STT)
