– Se oli raukkamainen teko. Pojan pitäisi pärjätä omilla jaloillaan, aikuisen poikansa julman väkivallan uhriksi joutunut 79-vuotias nainen todisti Helsingin käräjäoikeudessa.
Naisen viisikymppinen poika sai syytteen törkeästä ryöstöstä. Mies oli vaatinut äidiltään 50 euroa, mutta kun sitä ei löytynyt, niin poika tökki äitiään veitsellä kasvoihin.
Syytetty kiisti ryöstön, mutta myönsi törkeän pahoinpitelyn.
Vangitulla pitkä rikoshistoria
Syytetty on 48-vuotias Carl Mikael Hjalmar Arenius. Vangittuna olevalla miehellä on pitkä rikoshistoria.
Edellisen kerran hänet tuomittiin tammikuussa 2019 tapahtuneesta törkeästä raiskauksesta vankeuteen. Mies on tuomittu aiemmin viidestä muusta raiskauksesta ja useista muista rikoksista.
Syyttäjä Eija Velitsi vaati Areniukselle nyt viiden vuoden vankeustuomiota.
Lue lisää tapauksesta tästä jutusta:
Syyte: Viisikymppinen mies vaati äidiltään rahaa – kun sitä ei löytynyt, mies löi lukuisia kertoja 79-vuotiasta hedelmäveitsellä kasvoihin
"Tuli kuin omaan asuntoonsa ja vaati rahaa"
Teko tapahtui 13. lokakuuta 2018 Kannelmäessä äidin asunnossa.
Nainen kertoi oikeussalissa pojan tulleen sisään omilla avaimillaan, joita äiti oli turhaan vaatinut pois. Areniuksen mukaan oli naisystävä.
– Se tuli kuin omaan asuntoonsa ja vaati rahaa.
Äidin olisi pitänyt antaa viisikymppiä.
– Mulla ei ollut rahaa antaa. Ei ollut kuin kolikkopussi.
Äiti haki takin taskusta kukkaronsa.
