Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Koreaan koronasulku – vahvistaa maan ensimmäisen koronatartunnan

1:32Kim Jong-un: Pohjois-Koreassa ei ole ollut yhtäkään koronavirustartuntaaVuonna 2020 Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un sanoi, ettei maassa ole ollut yhtäkään koronavirustartuntaa.
Julkaistu 12.05.2022 06:47

MTV UUTISET - STT

Pohjois-Korea on vahvistanut maan ensimmäisen koronatartunnan ja julistanut vakavan kansallisen hätätilan. Asiasta kertoo maan valtiollinen media.

Pohjois-Korea ei ole aiemmin myöntänyt yhtään koronatapausta.

Maan virallisen uutistoimiston mukaan tapaus on yhdenmukainen viruksen erittäin tarttuvan omikron-muunnoksen kanssa.

Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un on määrännyt koko maahan koronasulun. Maa myös ottaa käyttöön korkeimman hätäjärjestelmän viruksen hillitsemiseksi.

Kim vaatii entistä tiukempaa kontrollia rajoilla sekä karanteenitoimia. Maa on tähän asti sanonut, että sen tiukat toimet ovat mahdollistaneet pysymisen koronavapaana.

Pohjois-Korea aikoo johtajansa mukaan poistaa ongelman mahdollisimman lyhyessä ajassa.

– Hän vakuutti meille, että ihmisten korkeasta poliittisesta ymmärryksestä johtuen, me tulemme takuulla selviytymään tästä hätätilasta, maan virallinen uutistoimisto KCNA kertoo.

Uutistoimisto KCNA:n mukaan kaikki liiketoiminta ja tuotanto järjestetään Pohjois-Koreassa siten, että kukin työyksikkö on eristetty taudin leviämisen estämiseksi.

Lue myös: Kim: Pohjois-Koreassa kriittinen tilanne koronan vastaisessa työssä – "vakava tapaus" johtanut useisiin viranomaisten potkuihin

Pohjois-Korea on kieltäytynyt koronarokotteista

Asiantuntijoiden mukaan Pohjois-Korea ei ole rokottanut yhtäkään 25 miljoonasta asukkaastaan koronaa vastaan. Maa on kieltäytynyt koronarokotteista, joita sille on tarjonnut niin Maailman terveysjärjestö WHO, Kiina kuin Venäjä.

Pohjois-Korean mureneva terveydenhuoltojärjestelmä olisi laajaksi puhkeavan koronavirusepidemian kanssa ongelmissa, asiantuntijat uskovat.

Sen naapurimaassa Kiinassa moni kaupunki, muun muassa talouselämän pääkaupunki Shanghai, on ollut tiukassa koronasulussa useamman viikon ajan.

Etelä-Korean Soulissa sijaitseva uutissivusto NK News kertoo, että Pohjois-Korean pääkaupungista Pjongjangista osa on ollut suljettuna jo kahden päivän ajan. Sivuston mukaan lukuisat lähteet kaupungista ovat myös kuulleet tietoja paniikkiosteluista, jotka johtuvat epävarmuudesta koronasulun kestoon nähden.

WHO:n mukaan Pohjois-Koreasta ei vuoden 2020 tammikuun ja tämän vuoden toukokuun alun välillä ole raportoitu yhdestäkään koronatapauksesta tai -kuolemasta.

Valtion media on aiemminkin raportoinut maan epidemian estämisen keinoista ja tavalliset kansalaiset ovat toisinaan käyttäneet kasvomaskeja virallisissa valokuvissa.

Lue myös: Pohjois-Korean pilvenpiirtäjät ovat asukkailleen painajaisia, joita vältellään kaikin keinoin: "Köyhät asuvat kattohuoneistoissa"

2:52Pohjois-Korean pilvenpiirtäjät ovat asukkailleen painajaisia, joita vältellään kaikin keinoin:"Köyhät asuvat kattohuoneistoissa"Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un jatkaa hulppeiden pilvenpiirtäjien rakennuttamista pääkaupunki Pjongjangiin.

Lisää aiheesta:

Pohjois-Korea kertoo uusista koronakuolemista – maa on kieltäytynyt sille tarjotuista rokotteistaPohjois-Korea vahvisti ensimmäisen koronakuoleman – "Kuume levinnyt räjähdysmäisesti"Kim Jong-un myöntää: Pohjois-Korean ruokatilanne on "tiukka"Aiemmin koronavirustartuntojen olemassaolon kiistänyt Pohjois-Korea kertoo diktatuurin ensimmäisestä koronavirusepäilystä – tartuntaa epäillään palanneella loikkarillaPohjois-Korea ei ole raportoinut yhtään koronatartuntaa, Kim Jong-un julisti suojatoimien olleen "häikäisevä menestys" – asiantuntijat arvioivat, ettei väite voi pitää paikkaansaPohjois-Korea: Trump lähestyi kirjeellä ja haluaa taistella yhdessä koronaa vastaan
Pohjois-KoreaKoronavirusKim Jong-unUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korea
  • 25.9.09:15
    Etelä-Korea

    Etelä-Korea: Pohjois-Korealla saattaa olla jopa kaksi tonnia rikastettua uraania

  • 22.9.11:22
    Vladimir Putin

    Putin ja Kim Jong-un: Välirikko

  • 22.9.05:15
    Asian ytimessä.doc

    Pohjois-Korea yritti lahjoa Johannes Virolaisen – suurlähettilään selittelyt eivät auttaneet

  • 14.9.06:02
    Asian ytimessä.doc

    Yksi muisto Pohjois-Koreasta painaa suomalaista Eimiä: Keittiöapulainen katosi varomattomien sanojen takia

  • 9.9.05:03
    Ukrainan sota

    Pohjois-Korea tienaa Ukrainan sodalla – Kim Jong-un nosti maansa maailmanpolitiikan parrasvaloihin