Keihäänheittäjä Tero Pitkämäen rupeama Kultaisen liigan kilpailuissa päättyi sunnuntaina voittoon Berliinin päätösosakilpailussa. Kuudesta kisasta suomalaisen käteen jäi neljä voittoa ja kaksi kakkostilaa. Norjan Andreas Thorkildsen kykeni ainoan kukistamaan Pitkämäen.
- Hyvä maku jäi kisoista, vaikea suoriutua paremmin. Keihäs on kuitenkin tekniikkalaji, jossa huonojakin kisoja tulee väliin, Pitkämäki muistutti lajin vaikeudesta MTV3:n Tulosruudulle.
Pitkämäki arvostaa Kultaisen liigan osakilpailut korkealle.
- MM-kisat, EM-kisat ja olympialaiset ovat ykkösasia, mutta arvokisojen jälkeen tulevat Kultaisen liigan kilpailut, Pitkämäki totesi.
Kultainen liiga nykymuodossaan miellyttää suomalaista, vaikka kisoissa reissaaminen tuokin ylimääräistä rasitusta.
- Kisoja ei tarvitse olla enempää eikä vähempää. Keihäässä parhaat heittäjät ovat paikalla, joten siinä mielessä laji on hyvä yleisölle. Jokainen kilpailu on melkein kuin MM-finaalin uusinta.
(MTV3)
Lue myös:
