"Pitäisi olla sen verran ammattilaista" – Risto Dufva pettyi Liiga-kamppailun ratkaisumaalin virheeseen
Vaasan Sport nousi kahden maalin takaa tasoihin SM-liigan kotiottelussaan KalPaa vastaan, mutta lopussa joukkue romahti yllättävän vastahyökkäyksen seurauksena.
KalPa johti ottelua 15 minuutin kohdalla 2-0 Lasse Lappalaisen ja Balazs Sebokin maaleilla. Roope Talaja kavensi nopeasti perään, ja Valtteri Viljanen tasoitti toisessa erässä ylivoimalla.
Kolmannessa erässä Sportilla oli tilaisuus ratkaista kamppailu saatuaan kaksikin ylivoimaa, mutta Samu Perhosen loukkaannuttua KalPan luukulle vaihdettu Eero Kilpeläinen kesti.
Vajaat puolitoista minuuttia ennen loppua Sportin hyökkäys kääntyi nopeasti toiseen suuntaan ja päättyi Sebokin illan toiseen osumaan.
Vaasalaisten päävalmentaja Risto Dufva ei löytänyt tämän jälkeen juuri positiivista sanottavaa kamppailusta.
– Näitä pelejä voi hävitä monella tavalla, mutta ei tommoiseen virheeseen toiseksi viimeisellä minuutilla. Pitäisi kyllä olla sen verran ammattilaista, että ymmärtäisi, mitä siellä ollaan tekemässä, Dufva tuhahti.
– Tuo oli sellainen lapsus, josta meidän pitäisi kyllä päästä irti, jos tässä jotain progressiota meinataan pelin kanssa saada. Se on vain totuus, hän jatkoi.
Liiga-videot
-
Lataa lisää
Uusimmat
-
20:02
Perttu Hyvärisellä näppinsä pelissä Iivo Niskasen ja Suomen mitalimenestyksessä: "Siinä on aina riski"
-
20:01
Lukko-tähden uskomaton tahti jatkuu – SM-liigan pelätyin puolustajatykki jysähti jälleen
-
20:00
Salkkarit-hahmo tuntee mustasukkaisuuden piston sydämessään – järjestää rakkaalleen seksiyllätyksen, joka lässähtää pahanpäiväisesti
-
19:50
Omistaja kutsui huskya sisälle – koiran pontevasta vastauksesta hitti somessa: "Se kirjaimellisesti sanoi ei"
-
19:47
Äärimmäisen uhanalainen oranki synnytti poikasen Yhdysvalloissa – katso, miten hellyttävästi tuore äiti hoitaa vastasyntynyttä
-
19:46
Ilves selvisi säikähdyksellä – kultakypärä palasi, sitten tärähti todellinen miekkailumaali
-
19:46
Hallitus haluaa vielä omilta oikeusoppineilta selvityksen poikkeusolojen perusteista
-
19:44
Rokoteasiantuntijat pohtivat Astra Zenecan ikärajan muuttamista Suomessa
-
19:36
Toto Wolff vastasi Red Bull -pomon Max Verstappen -puheisiin – "Hän on kaikkien tutkalla"
-
19:35
Kokoomuksen Mykkänen: Hallitus epäonnistui pahoin pakkotestauksen valmistelussa: "Se on ollut kohtalokasta"
-
19:25
Raskaana olevien koronapotilaiden määrässä nousua HUS-alueella, osa tehohoidossakin – ylilääkäri: "Uskon, ettei se ole sattumaa"
-
19:22
15 vuotta lihatonta elämää elänyt Olga Temonen joutui tiukkaan tilanteeseen hittisarjan julkkisversiossa: "Tiesin heti, että tulee ongelmia"
-
19:20
Sarjakärki Lukolla yllättäen ongelmia – ensin upposi heppoisesti, sitten lävähti todellinen kaunokainen!
-
19:15
"Krista halusi varmasti olla kohtelias" – suomalaisvalmentaja oikoi vaisun Pärmäkosken puheita
-
19:01
Sekavat koronarajoitusohjeet kuumentavat yrittäjien tunteita: Kahvila joudutaan sulkemaan, valmennuskeskuksen saa pitää auki – "Täydellistä sekoilua"
-
19:01
Tätä iPhone-kikkaa et taatusti tiennyt! Minkä tahansa sovelluksen kuvakkeen ja nimen voikin vaihtaa
-
18:51
Upea kuvio! KalPa horjutti välittömästi hurjavireistä Kärppiä
-
18:41
Jari Isometsä ennustaa nuorille hiihtotähdille pitkää odotusta: "Yksi huikeimmista hiihdoista vähään aikaan"
-
18:41
Näin eläkeläiset ovat kokeneet korona-ajan: "Ahistaa perkuleesti", "Pimeä marraskuu potenssiin x", "Ihana rauhallisuus" – kaivatuin asia erottuu MTV-kyselyssä selvästi
-
18:17
Korona vei viimeisillään raskaana olevan Johanna Pulkkisen sairaalaan – tosi-tv-tähti kertoo: "On kyllä sellainen yhdistelmä, mitä en ihan heti unohda"
-
Lataa lisää